Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı karla mücadele ekipleri, merkez ve 16 ilçe olmak üzere 7 noktada özverili çalışma yürütüyor. Toplam 128 araç, 291 personel ile çift vardiyalı olarak çalışan Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadele ekipleri, kar yağışının toplumun günlük yaşantılarına yönelik olumsuz etkilerini en aza indirmek ve yollarda trafik akışının sağlanabilmesi için mücadelesini sürdürüyor.

MERKEZDE KARLA YOĞUN MÜCADELE

Merkezde Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, çalışma görev alanı dâhilinde 450 kilometrelik yol ağında 43 adet kar küreme ve tuz serici, 5 adet greyder, 4 adet yükleyici kepçe, 8 adet kazıcı ve yükleyici kepçe, 1 adet rotatif, 10 adet damperli kamyon olmak üzere toplam 71 adet aracıyla 24 saat çalışma esasına göre 170 kişilik ekiple karla mücadele ediyor. Ayrıca Park Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı ekipleri de, ana arterler, cadde ve sokaklarda yol temizleme, tuzlama ve kar küreme çalışmaları gerçekleştiriyor.

KIRSAL’DA 124 MAHALLE YOLU ULAŞIMA AÇILDI

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı karla mücadele ekipleri ise ilçelere bağlı mahalle yollarında karla mücadele için 7 noktada 24 saat çalışma esasına göre fedakârca görev yapmaya devam ediyor. Ekipler kırsal mahallelerde toplam 121 personel ve 57 araç ile karla mücadele çalışması yapıyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, kar yağışı ve tipi nedeniyle kapalı olan Akkışla ilçesinde 1, Bünyan’da 3, Develi’de 20, Felahiye’de 9, İncesu’da 2, Kocasinan’da 9, Özvatan’da 3, Pınarbaşı’da 35, Sarıoğlan’da 1, Sarız’da 20, Tomarza’da 17 ve Yahyalı’da 4 olmak üzere 992 kilometrelik yol ağında 124 mahalle yolunu ulaşıma açtı.

Ekipler, kar yağışı ve yoğun tipi nedeniyle kapanan Develi ilçesinde 6, Felahiye’de 2, İncesu’da 4, Kocasinan’da 4, Pınarbaşı’da 15, Sarız’da 14 ve Yahyalı’da 14 mahalle yolunda karla mücadeleye devam ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı karla mücadele ekipleri, 20 Aralık 2021’de yağan ilk kardan itibaren bugüne kadar kar mücadelesi yapılan kırsal mahallelerde 27 bin 816 kilometrelik yol ağında 3 bin 477 mahalle yolunu ulaşıma açtı.