Ercan 6 ile dikkat çekti! Ercan 6 ile dikkat çekti!

Kayseri’de Özellikle mayıs ayı içerisinde etkili olan sağanak yağışlar, barajların kapasitesini artırdı. Güneşin çıkmaması ve aşırı yağıştan dolayı özellikle ekmeklik buğdaylarda ise pas hastalığı baş gösterdi. Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, yağışların geçen seneye göre çok olduğunu söyleyerek, çiftçilere pas hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. 
 
Güneş, “Geçen sene bahar mevsimine göre bu sene daha fazla yağış aldık.  Aşırı yağışların olmasından dolayı özellikle ekmeklik buğdaylarda da bir sıkıntı başladı. Bu da yağışın çok olduğundan kaynaklanıyor. Güneş olmadığı zaman ‘pas’ dediğimiz ekinde mantar hastalığı meydana geldi. İnşallah ilaçlama sonucunda bir sıkıntı yaşamayız. Bu hastalık ekinlerde aşırı derecede verim düşüklüğüne neden oluyor.  İlaçlama yapılırsa ürün kurtarılır. İlaçlama yapılmazsa aşırı derecede verim kaybı yaşarız” ifadelerini kullandı.  
Kayseri'de bulunan barajların doluluk oranları şu şekilde: 
"Şeyhli: %88, Gümüşören: % 62, Bahçelik: %88, Ağcaşar: %49, Kovalı: %88, Yamula:  %30, Sarıoğlan: % 22, Akköy: %29, Sarımsaklı: %76, Tekir: % 45, İ. Sel Kapanı: % 21, Kayapınar: %32, Çerkezsöğütlü: %15, Çörekdere: %74, Hazerşah: % 13