Prof Dr Naci Görür’ün, Kayseri’deki deprem tehlikesiyle ilgili yaptığı açıklamaları Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Buna göre Görür, Kayseri ile ilgili olarak, “Aletsel dönemde depremlerin fazla görülmeyişi Kayseri'nin deprem potansiyelinin düşük olduğunu göstermez” ifadelerini kullandı.
Prof Dr Naci Görür, Ecemiş Fay zonunun 730 km uzunluğunda olduğunu belirterek, “Kayseri'nin deprem potansiyeli fazla değildir, bu tür çalışmalara gerek yoktur gibi, bölgenin deprem potansiyelini küçümseyecek yaklaşımlar son derece sakıncalıdır. Bu fayların yeterince deprem tekerrür periyodu bilinmemektedir. Aletsel dönemde depremlerin fazla görülmeyişi Kayseri'nin deprem potansiyelinin düşük olduğunu göstermez. Eğer deprem periyodu uzun süreliyse, örneğin Kahramanmaraş'ta olduğu gibi, zamanı geldiğinde, tekerrür periyodu dolduğu zaman çok büyük depremler üretebilir” dedi.
“BU SÖYLEM, KAYSERİ VE CİVARINDA HEMEN VEYA KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE DEPREM OLACAK ANLAMINA GELMEZ, AMA…”
“Kayseri ve yöresinde faylar üzerinde ciddi paleosismolojik araştırmalar yapmak lazım” diyen Görür, “Bu tehlike analizi yapılırken bir yandan da Kayseri'yi deprem dirençli bir kent haline getirmek için gerekli çalışmalara başlamak şarttır. Bu söylem, Kayseri ve civarında hemen veya kısa bir zaman içerisinde deprem olacak anlamına gelmez. Ama Kayseri'nin bir deprem kenti olmadığı anlamına da gelmez. Onun için Kayseri yönetimi ve halkı kentlerini deprem dirençli hale getirmek için gereken iradeyi göstermeli ve gereğini yapmalıdır” diye konuştu.