CHP Kayseri İl Başkanı Sn. Ümit Özer'in, Kayseri Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün Sayıştay Raporlarına yansıyan usulsüzlükleri ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Özer yaptığı açıklamada; "Kıymetli dostlar…

Gün geçmiyor ki AKP düzeninin rantçı, fırsatçı bir uygulaması olmasın.

Ne yazık ki her gün yeni olaylara tanık oluyor, şahitlik ediyoruz.

Yetimin, garibanın, ihtiyaç sahibinin hakkının nasıl gasp edildiğini acı örnekleri ile görüyoruz.

Gülsoy: Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi adına umut vericidir Gülsoy: Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi adına umut vericidir

AKP Kayseri’de de fütursuz uygulamalarına devam ediyor.

Sayıştay raporlarına da zaman zaman yansıyan skandallardan biri de Kayseri’de ortaya çıktı.

Buna göre, engelli, evde bakım destek yardımları Kayseri Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce usulsüzlük yapılarak, kanuna aykırı olarak özel bankalara yatırılmış. Bunun karşılığında da yani vatandaşın hakkından, vatandaşın sırtından da bankalardan promosyon alınmış. Bankalar, Kayseri İl Müdürlüğüne 2012 yılından 2021 yılına kadar toplam 1 milyon 788 bin 876,78 TL tutarında promosyon vermiş.

Peki bu promosyon hak sahiplerine mi verilmiş? Vatandaşa mı hediye edilmiş! Tabi ki hayır. Vatandaşı ticari uyanıklıklarıyla mağdur eden bu zihniyet, vatandaşın hakkını zamanında ödememiş, geciktirmiş, bunun üzerinden fırsatçılık yapmıştır. Vatandaş aş beklerken, bu zihniyet hediye para derdine düşmüştür.

Vatandaş geçim derdinde ekmeğe muhtaç haldeyken, ay sonunu getiremezken, yaşlısına, engellisine bakamazken, sosyal devletin vatandaşına her ay zamanında vermesi gereken parayı, vatandaşın hakkına el koyup, vatandaşı günlerce mağdur etmişler.

Sosyal devlet anlayışını ticarileştirmekten çekinmemişlerdir.

Yani ihtiyaç sahibi vatandaşımı, bu uyanıklık ile hak ettiği parayı, acil ihtiyacı için kullanacağı parayı zamanında alamamış, bu gecikmeler 10 günü aşmıştır.

Çünkü bu uyanıklar o paraları, vatandaşını hakkını açtıkları özel banka hesapları ile işletmiş, milyonlarca promosyon almış! Yeme, içme, konaklamalarında, trafik cezalarını ödemede kullanmış!

Yani vatandaşın sırtından doyan doyana...

Elde edilen paralarla,  usulsüz bir şekilde araçlara düzenlenen trafik cezaları ve bazı idari cezalar ile ulaşım, yemek, konaklama gibi giderler karşılanmış.

Yani vatandaşın hak edişinden, vatandaşın sırtından kazanılarak elde edilen promosyonla keyfi, aykırı işler yapılmış.

Değerli dostlar, ne yazık ki,  AKP ile birlikte devletin kurumlarındaki yozlaşma devam ediyor. Paylaşma ve yardımlaşmak gibi değerler bile yerini çıkarcılığa, fırsatçılığa bırakıyor, ihtiyaç sahibi vatandaşlar, garip gureba mağdur ediliyor. AKP zihniyeti ile artan liyakatsiz bürokrasi anlayışı, yoksulun sırtından rant sağlama, açık kapatma, fırsatçılık yapma yolunu seçiyor. Özetle, bu adaletsiz, liyakatsiz düzenle birlikte yoksulun sırtından doyan doyana dedirten anlayış devam ediyor.

 AKP’nin fütursuz yönetim anlayışı her yere, tüm kurumlara sirayet etmiş durumda. Bu yapılan haksızlıkların, usulsüzlüklerin hesabı mutlaka sorulmalıdır. Bu yapılan kimsenin yanına kar kalmamalıdır. Ne yazık ki vatandaşın güvendiği devlet kurumlarına, o kurumların tarihsel geçmişine de büyük zararlar verilmiştir ve verilmeye de devam ediliyor.  Bu kurumlarda yaşanan acı ve düşündüren tablo aslında devletin nasıl ve hangi anlayışla yönetildiğinin de göstergesidir. Tek adam zihniyetinin ülkemizi getirdiği durum budur. Keyfilik, liyakatsizlik, hak, hukuk tanımama artarak devam ediyor. Devlet’in etik ilkeleri ve değerleri de AKP ile hiç edilmiştir. Bu nedenle önümüzdeki seçimler çok önemli. Artık AKP’nin bu kanun, hukuk tanımaz anlayışı, keyfiliği son bulmalıdır. Bunu hep beraber başaracağız. Yarının Türkiye’sinde bu yozlaşma bitecek. Ülkemizde toplumsal huzur ve barış, Devlet kurumlarında şeffaflık sağlanacak. Türkiye’de her alanda adalet, hak, hukuk tesis edilecek. Cumhuriyetimiz demokrasi ile taçlanacak. Bunu başaracağız. Vatandaşımızı bu kararanlıktan, yokluktan, yoksulluktan kurtaracağız.  Türkiye kazanacak, 85 milyon insanımız kazanacak. Kimse merak etmesin. Hak gelecek, hukuk gelecek, adalet gelecek. Çünkü geliyor, gelmekte olan…" dedi