Bugün açıklanacak TÜİK enflasyon rakamları duyuruldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda enflasyondaki son durum ve 6 aylık enflasyon ortalamaları belli oldu. Milyonlarca emekli ve memurun beklediği oranlar sonrasında yapılacak maaş zam oranları da netlik kazandı.

Haziran 2024 Enflasyon Yüzde 1.64 Arttı  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon açıklamasında haziran ayında enflasyonun yüzde 1.64 artış kaydettiği belirtildi. Bu oranlarla yıllık enflasyon yüzde 71.60 oldu. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak ayında yüzde 6,70, Şubat ayında yüzde 4,53, Mart ayında yüzde 3,16, Nisan ayında yüzde 3,18, Mayıs ayında ise 3,37 olmuştu.

Bakan Şimşek’ten Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklanan rakamları X’te değerlendirdi. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız."

Editör: Hakan Yılmaz