Haziran ayının ilk tarımsal destek ödemesi geçtiğimiz hafta cumartesi günü ülke genelindeki çiftçilerin hesaplarına yatırıldı. Yağlı tohumlu bitkiler desteği, hububat-baklagil ve dane mısır desteği, düve alım desteği, kırsal kalkınma yatırım desteği, hayvan gen kaynakları desteği, mazot ve gübre desteği alt başlıklarından oluşan tarımsal destek ödemesinin verilmesinin ardından detaylar üreticiler tarafından merak edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı da sosyal medya hesabı üzerinden ve resmi internet sitesinden yayınladığı duyuru ile tarımsal destek ödemesinin detaylarına ve tarihlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Tarımsal Destek Haziran 2024

Tarım ve Orman Bakanlığı haziran ayının ilk tarımsal destek ödemesinin altı farklı alt başlıktan oluştuğunu ve toplamda 5.093.213.000 TL tutarında olduğunu belirtmişti. Söz konusu tarımsal destek ödemesinin alt başlıkları arasında yer alan yağlı tohumlu bitkiler desteği ile hububat-baklagil ve dane mısır desteği ödemeleri ise TC kimlik numarasının son hanesine göre çiftçilerin hesaplarına aktarılacak. Ödemelerin detaylarına ilişkin bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan bilgilendirme metni şu şekilde:

‘’Bu kapsamda, yağlı tohumlu bitkiler desteği için 4 milyar 539 milyon 601 bin lira, hububat-baklagil ve dane mısır desteği için 492 milyon 697 bin 73 lira, düve alım desteği için 47 milyon 590 bin lira, kırsal kalkınma yatırım desteği için 9 milyon 35 bin 638 lira, hayvan gen kaynakları desteği için 3 milyon 680 bin 300 lira, mazot ve gübre desteği için 608 bin 989 lira ödeme yapılıyor. Yağlı tohumlu bitkiler desteği ile hububat-baklagil ve dane mısır desteği ödemeleri çiftçilerin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre belirlenen günlerde hesaplara aktarılıyor. Kimlik numarasının son hanesi 0-2-4 olanlara 7 Haziran 2024 tarihinde ödemeleri yapıldı. Kimlik numarasının son hanesi 6-8 olanlara ise ödemeler 14 Haziran Cuma günü saat 18.00'den sonra gerçekleştirilecek.Diğer destekler ise tek parça olarak 7 Haziran'da çiftçilerin hesaplarına aktarıldı.’’

Evde Baki Turk Lirasi

Çiftçilere Destekler 2024 Haziran

Tarım ve Orman Bakanlığı TC kimlik numarasının son hanesine göre çiftçilerin hesaplarına yatacak olan tarımsal desteklere dair bilgilendirmede bulunurken, önümüzdeki süreçlerde sağlanacak olan destek ödemeleri de merak ediliyor. Haziran ayının son günlerine kadar destek ödemeleri sağlandıkça bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanacak duyurular ile kamuoyu aydınlatılacak.

Editör: Ali Ölmez