Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından yaklaşık 4,5 yıl önce, 26 Ekim 2019’da hizmete açılan Talas Pati Evi, minik dostlara yuva sıcaklığı sağlamaya devam ediyor.

Talas Belediye Başkanı 4,5 Yıl Önce Talas Pati Evi'ni Hizmete Açtı

Türkiye’de sokak köpeklerinin durumu gündemdeki yerini korurken, Başakpınar yolu üzerinde 15 bin metrekare alana kurulan Talas Belediyesi Pati Evi Doğal Yaşam Alanı'nda hem hasta ve bakıma muhtaç patiler tedavi ediliyor, hem de başıboş köpekler rehabilite ediliyor.

Başkan Mustafa Yalçın’ın göreve gelmesinin hemen ardından 2019 yılında hizmete açılan Talas Pati Evi, yüzlerce patiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de doğal ortama sahip en uygun barınma evlerinden biri olan ve 17 ayrı bölüm bulunan pati evinde yavrulara, yaralılara ve yaşlı patilere veteriner hekimler tarafından özel bakım sağlanıyor.

Beş doğal mağaranın yer aldığı pati evi, açıldığı günden bu yana yaklaşık 10 bin patiye ev sahipliği yaptı ve bunlardan 1.472’si hayvanseverler tarafından sahiplenildi. İsteyen vatandaşların patileri sevebildiği Talas Pati Evi, haftanın 7 günü 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Talas Belediyesi, Pati Evi’ni, nüfusu 75 binden fazla olan belediyelerin geçici barınma merkezi yapma zorunluluğundan yaklaşık 3 yıl önce hayata geçirerek örnek bir uygulamaya imza atmıştı. Hayvanseverler ve benzeri dernekler tarafından da takdirle karşılanan Talas Pati Evi, geçtiğimiz günlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden ruhsat alarak Türkiye’deki 3 doğal yaşam alanından biri olarak tescillendi.

Editör: Osman Baytekin