FETÖ Elebaşı Fetullah Gülen'in Yeğeni Yakalandı FETÖ Elebaşı Fetullah Gülen'in Yeğeni Yakalandı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, verilerin e-Devlet’ten sızmadığını savundu ancak söz konusu veri sızıntısının kaynağına dair de somut hiçbir şey söylemedi.
 

Milyonlarca yurttaşın kişisel bilgilerinin bir internet sitesine yüklenmesi skandalının ardından konu hakkında ilk resmi açıklama, olaydan günler sonra geldi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, e-Devlet Kapısı'nda veri sızıntısı iddialarına ilişkin sistemde, kullanıcılara ilişkin profil bilgileri ve kullanıcı hesapları dışında herhangi bir veri tutulmadığını, dolayısıyla sızdığı iddia edilen verilerin teknik olarak e-Devlet Kapısı'ndan çalınmasının mümkün olmadığını savundu.

Talay, e-Devlet'in vatandaşların kamu hizmetlerine ulaşmaları noktasında bir geçiş kapısı niteliğinde olduğunu dile getirerek, "Sistemde, kullanıcılara ilişkin profil bilgileri ve kullanıcı hesapları dışında herhangi bir veri tutulmuyor. Dolayısıyla (sızdığı iddia edilen) bu verilerin teknik olarak e-Devlet Kapısı'ndan çalınmış olması mümkün değil." dedi.