TRT1 Kanalının en çok izlenen dizilerden olan Payitaht Abdülhamid yine soluksuz olarak izlenmeye devam edildi. Her yeni bölümde farklı olaylar anlatan dizi yeni olaylara gebe oluyor. Yeni bölümde Mehmet Selim geliyor. Şehzade Mehmet Selim Kimdir?

TRT'nin büyük ses getiren dizisi Payitaht Abdülhamid'in bu hafta yayınlanacak olan 43. bölümününde yeni bir oyuncu ekibe katılacak. Başrollerini Bülent İnal, Özlem Conker ve Can Sipahi'nin paylaştığı Payitaht Abdülhamid dizisine bu hafta katılacak olan Şehzade Mehmet Selim Efendi ismindeki bu karakter gerçekte kim?

Şehzade Mehmet Selim Efendi kimdir?
Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamid'in en büyük oğludur. Mehmed Selim Efendi, 11 Ocak 1870'te babası Sultan Abdülhamid tahta çıkmadan önce İstanbul Beşiktaş'ta doğmuştur. Annesi Sultan'ın eşlerinden Bedrifelek baş kadınefendidir. 

Altı kere evlenen Şehzade Mehmet Selim Efendi, ilk eşi ile 1886 yılında evlenmiştir. İlk eşinin ismi Deryal Hanımefendi'dir. 1887 yılında Emine Nemika Esin dünyaya gelmiştir. 1905 yılında evlendiği Nilüfer Eflakyer Hanımefendi'den tek oğlu Mehmet Abdülkerim Efendi dünyaya gelmiştir. 1910 yılında yaptığı evliliği ise Pervin Dürrü Yekta Hanımefendi iledir.

Şehzade Mehmet Selim Efendi özel olarak eğitilmiştir. İlerleyen yıllarında Osmanlı Devleti ordusuna kaptan olarak atanmıştır. 1922 yılında saltanat kaldırıldıktan sonra Beyrut'a yerleşen Şehzade Mehmet Selim Efendi 4 Mayıs 1937 tarihinde ölmüştür. Mezarı Suriye Şam'dadır.

Payitaht Abdülhamid dizisinin 23 Mart Cuma günü yayınlanacak olan 43. bölümünde Sultan Abdülhamid Han'ın oğlu Şehzade Mehmet Selim ile tanışacağız. Şehzade Mehmet Selim Efendi rolünde ise İlker Kızmaz'ı göreceğiz.

Gurbetçiler Yarın Sandık Başına Gidiyor! Gurbetçiler Yarın Sandık Başına Gidiyor!

Uzun süre saltanat ailesinden uzakta yurt dışında yaşayan Şehzade Mehmet Selim, eşi Handan ile birlikte Payitaht'a geri dönecektir. Babası Abdülhamid ile en iyi anlaşan şehzadelerden biri olan Şehzade Mehmet Selim, kısa sürede saltanatın dengelerini değiştirecektir.