Sultan Alaaddin Keykubat'ın veliaht olarak gördüğü oğlu Şehzade Kılıçarslan kimdir ve nasıl öldü sorusu çok merak edilenler arasında yerini alıyor. Peki  Şehzade Kılıçarslan kimdir? Şehzade Kılıçarslan nasıl öldü sorularının cevabı haberimizde yer alıyor.
 

 Sultan Alaaddin Keykubat'ın oğlu Şehzade Kılıçaslan'ın kim olduğu merak ediliyor.Selçuklu Devletinin sultanı Alaaddin Keykubat'ın oğlullarından olan Şehzade Kılıçaslan'ın yerine birnbir oyunlu Gıyaseddin Keyhüsrev çıkmıştır.Peki Şehzade Kılıçaslan tahta çıkmışmıdır?İşte detaylarİzzettin Kılıçarslan kimdir? Sultan Alaattin Keykubat’tan sonra tahta kim çıktı? İşte Sultan Alaattin Keykubat’ın Selçuklu tahtına veliaht ilan ettiği İzzettin Kılıçarslan’ın hayatı…

İzzettin Kılıçarslan, 1228/29 yılında, Konya’da doğdu. Babası Sultan I. Alaattin Keykubat, annesi Melike Adile Sultan’dır. Sultan Alaattin Keykubat, ömrünün son döneminde Eyyubi Meliki Adil’in kızı olan Melike Adile Sultan’dan doğma oğlu İzzettin Kılıçarslan’ı Moğollara karşı İslam dünyasının desteğini sağlama adına Selçuklu tahtına veliaht ilan etmişti. Sultan Alaattin Keykubat, öldüğü zaman geride üç oğlu kalmıştı. Bunlar 16 (veya 13-14) yaşlarında olan Gıyasettin Keyhüsrev, 8-9 yaşlarında İzzettin Kılıçarslan ve daha küçük yaştaki Rüknettin idi. SULTAN ALAATTİN

İkinci El Araçtaki Fiyat Artışına 'Seçim' Freni İkinci El Araçtaki Fiyat Artışına 'Seçim' Freni

KEYKUBAT’TAN SONRA TAHTA KİM GEÇTİ?

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaattin Keykubat’ın evlatlarından en büyüğü olan II. Gıyasettin Keyhüsrev, saltanat tahtına şaibeli bir biçimde oturdu. Keyhüsrev, babası Sultan Alaattin’in zehirlenerek vefat etmesinden sonra bazı devlet adamlarının tertibiyle veliaht tayin edilen kardeşi İzzettin Kılıçarslan’ın tüm hakları gasbedilerek Selçuklu tahtına geçirildi.

SULTAN ALAATTİN KEYKUBAT’I KİM ÖLDÜRDÜ?

Sultan Alaattin Keykubat döneminde, Sultanın yanındakiler ve karşısındakiler olarak devlet adamları iki gruba ayrılmıştı. Sultan Naibi (Vekil) Kemalettin Kamyar, Sivas Valisi Kayır Han ve Hüsamettin Kamyeri Sultanın yanında, Atabek Şemsettin Altunapa, Tacettin Pervane, Lala Cemalettin Ferruh, Vezir Sadettin Köpek ve Gürcüoğlu Zahirettin ise Sultanın karşısında bulunmaktaydı. İkinci grup elini çabuk tutarak Sultan Alaaddin Keykubat’ı şehit ederek Gıyasettin Keyhüsrev’i tahta geçirmişti.

SELÇUKLU DEVLETİ’NDE İÇ SAVAŞ NASIL ENGELLENDİ?

Sultan Alaattin’in ani ölümü ve tahta İzzetin Kılıçarslan’ın yerine Gıyasettin Keyhüsrev’in geçirilmesi kanlı bir çatışmaya neden olacaktı ama bu durum Kemalettin Kamyar’ın işgüzarlığı sayesinde önlendi. Dolayısıyla diğer devlet adamları ve komutanlar seslerini çıkarmadılar. Ama durumun böyle gitmeyeceği daha sonra belli oldu. Gıyasettin Keyhüsrev’i Selçuklu tahtına geçirenler arasındaki dayanışma ve işbirliği kısa bir zaman sonra zayıflamaya başladı. Muhalifler arasında da, İzzettin Kılıçarslan’ı bir darbeyle başa geçirme fikri zayıfladı. Her iki grup da birbirini kontrol altında tuttu. Daha sonra Sadettin Köpek’in telkinleriyle yetenekli devlet adamları bir bir ortadan kaldırıldı veya sindirildi.

İZZETTİN KILIÇARSLAN NASIL ÖLDÜ?

Genç ve tecrübesiz Sultan II. Gıyasettin Keyhüsrev, Sadettin Köpek’in tahrikleriyle kardeşleri, Şehzade İzzettin Kılıçarslan ve Ruknettin’i Isparta’da bulunan Uluborlu kalesine hapsetti ama hayatlarına dokunmadı. Çünkü Sultanın daha çocuğu yoktu. Öldürülürlerse devletin geleceği tehlikeye düşebilirdi. Bu durum çok sürmedi. Sultanın ilk çocuğu, yani İzzettin Keykavus dünyaya geldikten sonra öldürülmelerine karar verildi. Mübariz Armağanşah onun atabekliğine tayin edildiği gibi, şehzadelerin öldürülmesiyle de görevlendirildi. Emir üzerine Isparta’ya giden Atabek Mübariz Armağanşah şehzadeleri öldürdü.

ANNESİ DE KURTULAMADI Sultan Keyhüsrev ve Sadettin Köpek’in bu hırsından kadınlar bile kurtulamadı, şehzadelerin anneleri Melike Adile Sultan (Melike-i Adiliye) da yayının kirişi ile boğduruldu.