Sedat Kılınç İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç; Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrası yayımladığı geçmiş olsun mesajını ve depremin ülkemizi en az düzeyde etkilemesi için neler yapılması gerektiğine dair vermiş olduğu tavsiyeleri, dün sabah saatlerinde meydana gelen ve merkez üssü Düzce olan 5.9 şiddetindeki deprem sonrası tekrar paylaştı.

Düzce’de meydana gelen ve birçok ilde de hissedilen 5.9 şiddetli depremin ardından etkilenen vatandaşlar için geçmiş olsun dileklerinde bulunan Sedat Kılınç’ın videosunda şu ifadeler yer alıyor:

Bu pazarda yok yok Bu pazarda yok yok

“Tabi deprem gerçeği ülkemizin gerçeklerinden biri ve birçok şehrimiz fay hatları üzerinde bulunuyor. O yüzden gereken önlemleri almamız gerekiyor. En önemli husus da kentsel dönüşüm hususu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, devletimizin kurumları, belediyeler ve inşaat sektörü temsilcileriyle birlikte acil bir eylem planı hazırlanması gerekiyor. Riskli yapıların kentsel dönüşüm projeleriyle sağlam, dayanıklı ve statik açıdan daha güçlü yapılara dönüştürülmesi gerekiyor. Böylelikle depremlerde meydana gelen can kaybının önüne geçmiş oluruz. Ülkemizin birçok şehrinde deprem riski olduğu gibi birçok şehrinde de riskli yapılar var. Bu riskli yapılar bir an önce tespit edilmeli. Daha çok yeni yerleri imara açmaktan, yeni arsalarda yapılar yapmaktan ziyade, riskli yapıları dönüştürerek hem onların bu riskini ortadan kaldırarak hem de yeni konut ihtiyacı emsal artırarak karşılanabilir. Yani yeni konut ihtiyacı da karşılanmış olur. Gündemimizde bu olması gerekiyor. Yeni alanları imara açmak yerine riskli yapıları dönüştürmemiz en önemli hususlardan bir tanesi. Baştan önlemini aldığımız takdirde, riskli yapıları sağlam, statik açıdan güçlü yapılara dönüştürdüğümüz takdirde depremlerde can kaybı yaşamayız.”