Mayıs ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 0.04, yıllık bazda ise yüzde 39.59 oldu. TÜİK'ten yapılan açıklamada, enflasyon verileri üzerinde tüketici enflasyonunda doğal gaz fiyatları için ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanması etkili oldu.

İkinci El Araçtaki Fiyat Artışına 'Seçim' Freni İkinci El Araçtaki Fiyat Artışına 'Seçim' Freni

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, bugün yaptığı yazılı açıklamada TÜİK'in enflasyon verilerini değerlendirdi. Yeşildağ, şunları kaydetti:

"Ülke, AKP iktidarının uzun süredir yanlış ekonomi politikalarının derin sancılarını yaşamaktadır. Hükümet bir yandan seçim öncesi uyguladığı telafi edici politikalarıyla diğer yanda da seçim sonrasına dönük vaatleriyle seçmenlerin desteğini kazanarak ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisi almıştır. AKP iktidarı bir kez daha krizin faturasını işçiye ve memura kesmeye hazırlanmaktadır. Gerçek piyasa fiyatlarını yansıtmak yerine rakamlarla oynama enstitüsü gibi çalışan TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon mayısta aylık bazda sadece yüzde 0,04 artarken yıllık bazda yüzde 39,59'a gerilemiştir.

Seçim döneminde 'doğalgaz bulunduğu için' bir ay doğalgazın ücretsiz kullanılmasını müjde olarak sunan hükümet, doğalgazı da enflasyon hesaplamasını dahil etmiş ve bu yolla enflasyonu daha da düşük göstermiştir. Yani bu rakamlara göre zam alacak işçi ve emekçi, aslında Cumhur İttifakı’nın ‘seçim jesti’ olan doğal gaz hamlesini cebinden ödemiştir.