Akşener 6'lı Masadan Ayrıldı… Akşener 6'lı Masadan Ayrıldı…

Türkiye'nin en eski ve ünlü dublaj ustası ve tiyatro oyuncusu Nur Subaşı'ya doktorlar tarafından zatürre teşhisi konuldu. Durumunun ağırlaşması ve nefes almakta güçlük çekmesiyle hemen yoğun bakıma alındı. Peki Nur Subaşı kimdir?

Tatil için gittiği Selanik'te rahatsızlanan ve apar topar İstanbul'a dönmek zorunda kalan Subaşı'ya zatürre teşhisi konuldu. Florya'da özel bir hastanede tedavi altına alınan Subaşı uyutuluyor. Hayati tehlikesi bulunan Nur Subaşı, tek kanallı dönemde TRT'deki ‘İftira Doğru’ programındaki iftar duasınını seslendiriyordu. Aynı zamanda Şirinler adlı çizgi filmin girişindeki seslendirmeyi de yapan Subaşı’nı yakından takip edenlerse usta ismin Jack Nicholsun’un sesi olduğunu da hatırlayacaktır.

Hürriyet'te yer alan habere göre Florya’da özel bir hastanede tedavi altına alınan Subaşı uyutuluyor.

Hayati tehlikesi bulunan Nur Subaşı, tek kanallı dönemde TRT’deki 'İftara Doğru' programındaki iftar duasınını seslendiriyordu. Covuklar tarafından da Şirinler adlı çizgi filmin girişindeki ses olarak biliniyordu. Meraklıları da Jack Nicholson’u ses verdiği filmlerden.

Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatrolarında uzun yıllar oyuncu olarak görev yapan Subaşı, bir çok yabancı sinema filminde ünlü isimleri seslendirdi. Son dönemde de reklam ve belgesellerin değişmez seslerinden biri oldu.

Nur Subaşı kimdir?

1942 yılında dünyaya gelen Nur Subaşı, Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatrolarında uzun yıllar oyuncu olarak görev yaptı. Birçok yabancı filmlerde ünlü isimleri seslendirdi.

Seslendirdiği filmler ve sanatçılar:

Yalan Rüzgarı / 1990 (Quinn K. Redeker)
Bobby / 2006 (Anthony Hopkins)
Prestij / 2006 (Michael Caine)
İz Peşinde / 2010 (Dakin Matthews)
Hugo / 2011 (Christopher Lee)
Esaretin Bedeli / 1994 (Morgan Freeman)
Büyük Ülke / 1958 (Gregory Peck)
Şirinler / 1985
X-Men: Son direniş / 2006 (lan McKellen)
Wanted / 2008 (Terence Stamp)
Scooby Doo: Gizem Başlıyor (Garry Chalk)
Kahraman Şovalye Justin / 2013 (Braulio)