Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın haziran ayında Kurban Bayramı öncesinde destek ödemelerini hesaplara aktarıp aktarmayacağı mayıs ayının son günlerinde merak edilen konular arasında yer alıyor. Ramazan Bayramı öncesinde aile destek paketi, yaşlı ve engelli aylıkları, sosyal ve ekonomik destek ödemesi, evde bakım maaşı gibi sosyal yardımlar ülke genelindeki hak sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılmıştı. Söz konusu desteklerin sağlanmasının ardından, Kurban Bayramı öncesinde ödemelerin erkene çekilmesine ilişkin karar alınması durumunda kamuoyunun bilgilendirilmesi beklenirken, mayıs ayında sağlanan desteklerin ayrıntıları da merak edilen konular arasında yer alıyor.

2024 Mayis Aile Destek

Faizsiz Evlilik Kredisi 2024 Mayıs

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz aylarda gençlerin evliliğinin teşvik edilmesi ve aile kurumunun güçlendirilmesi için faizsiz evlilik kredisi için deprem bölgesinde çiftlerden başvuruları almaya başlamıştı. Mayıs ayı itibariyle söz konusu faizsiz evlilik kredisi ödemeleri başladı. Ödemelerin sağlamasının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Mahinur Özdemir Göktaş:

"Projenin pilot uygulamasına Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'dan başladık. Proje kapsamında başvurusu onaylanan çiftlere 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira faizsiz kredi desteği sağlıyoruz. Fondan yararlanmak isteyen gençlerin, bakanlığımızın evlilik öncesi sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetinden yararlanması, bununla birlikte evlilik sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmesi gerekiyor. Başvurularını yapan çiftlerden şimdiye kadar başvuruları onaylanan 2 bin 283 çifte evlilik ve danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Eğitim programlarına katılıp resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerimize yönelik Aile ve Gençlik Fonu ödemeler bugün itibarıyla başlıyor. İlk etapta başvurusu onaylanan ve evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çifte toplam 67,5 milyon lira destek vereceğiz” dedi.

Editör: Ali Ölmez