Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, FİLE Market'in bazı şubelerinde nakit ödemeyi kaldırarak sadece kredi kartı ve banka kartlarıyla alışveriş yapma kararına tepki gösterdi. Şahin, bu uygulamanın tüketiciler üzerindeki maliyetini artıracağını savunarak, "Kredi kartı ya da banka kartı zorunluluğu, tüketicilere maliyeti artıran bir dayatma olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı FİLE Market'in Kararına Tepki Gösterdi

FİLE Market'in 8 Temmuz'dan itibaren nakit ödemeyi sonlandıracağını duyurduğu açıklama sonrası konuşan Şahin, bu kararın aslında ulusal ve milli bir proje olmadığını öne sürdü. Şahin, "Yerli ve milli olmayan bir marketin böyle bir karar alması, küresel güçlerin etkisinde olduklarının bir göstergesi" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Şahin nakitsiz bir toplum ve bunun kontrol edilebilirliği üzerindeki planların da küresel bir stratejinin parçası olduğunu savundu. "Nakitsizlik ve kredi kartı zorunluluğu, tüketicileri ekonomik olarak zor duruma düşürebilir. Ekonomik sıkıntılar yaşayan bir millet olarak, böyle bir dayatmanın ek maliyet yaratacağını bilmekteyiz" diyen Şahin, bu tür kararlara karşı tüketicileri bilinçli olmaya ve haklarını korumaya çağırdı.

Son olarak, Türk Lirası'nın neden geçerli olmadığını sorgulayan Şahin, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Tüketici kanunları çerçevesinde herkesin Türk Lirası ile ödeme yapma hakkı olduğunu ve bu hakka riayet edilmesi gerektiğini" belirtti.

Editör: Osman Baytekin