Sözleşmede Bu Detaya Dikkat! Sözleşmede Bu Detaya Dikkat!

KTB Başkanı Recep Bağlamış, borsada düzenlediği basın toplantısında kurbanlık fiyatlarıyla ilgili bilgiler vererek, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Oluşturdukları komisyon ile bu yıl uygulanacak fiyat tarifesini belirlediklerini söyleyen Başkan Bağlamış, “Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanımız, Veterinerler Odası Başkanımız ve Kasaplar Odası Başkanımızla birlikte bir komisyon oluşturarak Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık tavsiye fiyatlarını belirledik.

Başkanlarımızla birlikte yapmış olduğumuz istişareler neticesinde, kurbanlık tavsiye fiyatları şöyle oluştu; erkek büyükbaş perakende canlı kilogram fiyatı 150 TL, erkek küçükbaş perakende canlı kilogram fiyatı 125 TL, damızlık vasfını yitirmiş dişi büyükbaş perakende canlı kilogram fiyatı 140 TL, dişi küçükbaş koyun perakende canlı kilogram fiyatı 100 TL. Vakıflar, dernekler ve yardım kuruluşları için tavsiye edilen toptan fiyatlar ise erkek büyükbaş canlı kilogram fiyatı 135 TL, damızlık vasfını yitirmiş dişi büyükbaş canlı kilogram fiyatı 125 TL ve tavsiye edilen kesim fiyatları da, büyükbaş kesim ücreti 2 bin 500 TL, küçükbaş kesim fiyatı 500 TL, büyükbaş parçalama paylama fiyatı 2 bin TL, küçükbaş parçalama paylama fiyatı 500 TL ve 1 kilogram kıyma çekim ücreti 8 TL olarak belirlenmiştir. İlimizde yeteri kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvanımız bulunmakta olup, vatandaşlarımız kurban bayramı öncesi yapılan spekülasyonlara kesinlikle inanmasınlar” dedi.

Döviz kurlarındaki dalgalanmanın kurbanlık fiyatlarını etkilemeyeceğini kaydeden Bağlamış, "Şuanda bizim besi çiftliklerinde olan üretimlerimiz yaklaşık 8-10 ay önce üretmeye başladığımız hayvanlar. Vatandaşlarımız belirlediğimiz fiyat üzerinden satış yapacaklar. Bunun üzerine dövizden kaynaklı bir artış olmayacak.” Şeklinde konuştu