Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada veya bazı basın yayın organlarında kredi kartının üç ay boyunca sadece asgarisini ödeyen kişilerin kartlarının kullanıma kapatılacağına dair iddialar gündeme gelmişti. Söz konusu iddiaların ardından kredi kartı kullanan vatandaşlar haberlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını merak ederken, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de iddia ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile açıklamada bulundu.

Kredi Kartının 3 Ay Asgarisini Ödeyenin Kartı Kapanacak Mı?

Kredi kartlarının üç ay peş peşe sadece asgari ödeme tutarını gerçekleştiren kart sahiplerinin kartının kullanıma kapatılacağına dair iddialar sonrasında Dezenformasyonla Mücadele Merkezi söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımda:

‘’Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “3 ay peş peşe sadece ‘asgari ödeme’ yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak” iddiası doğru değildir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır. Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır.  Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz’’ denildi.

Editör: Ali Ölmez