Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması sonrası hükümetin ekonomide yeni adımlar atması beklenirken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Kur Korumalı Mevduat (KKM) siteminden 'aşamalı' çıkış mesajı verdi.

'KKM'de tsunami geliyor tsunami' diyen Aktaş “Haziranda TL cinsi hesaplar için 70-75 milyar, DTH dönüşümlü hesaplar için 75-80 milyar arası kur farkı yükü hesaplanıyor. Bir aylık yük 150 milyar lira. Geçen yılın tümündeki kur farkı yükü 182 milyardı” dedi. Aktaş bugünkü köşesinde KKM'ye ilişkin yaptığı hesaplamayı şöyle aktardı:

“Şimdi bir de haziran ayında oluşacak yükü Merkez Bankası cephesinden inceleyelim. Mart ayı ortalaması 1.6 trilyon lira olan KKM’nin yaklaşık yüzde 60’ının döviz cinsinden olduğunu varsayarsak tutar 960 milyar lira. Bu tutarın yüzde 80’inin de üç ay vadeli olduğunu varsaysak, haziranda vadesi dolacak tutar 770 milyar lira.

770 milyar liraya yüzde 17.5’lik kur artışını uyguladığımızda ortaya çıkan aylık yük 135 milyar lira.

Ama unutmayalım; DTH dönüşümlü hesaplar için faiz tavanı ocak ayı sonunda kaldırılmıştı. Mart ayında bankaların DTH dönüşümlü hesaplara ortalama yüzde 30 faiz uyguladığını varsayalım, bu durumda üç aya düşen faiz yüzde 7.5.

Ercan 6 ile dikkat çekti! Ercan 6 ile dikkat çekti!

Yüzde 7.5 faizi 770 milyar liraya uyguladığımızda bulduğumuz tutar 58 milyar lira. Oluşan toplam kur farkı yükü 135 milyar, bunun 58 milyarı bankalarca ödendiğinde Merkez Bankası’na kalan yük 77 milyar lira. Haziran ayının 'hasılatı' işte böyle... KKM’den dolayı bütçeden 70-75 milyar lira arasında, Merkez Bankası’ndan da 75-80 milyar lira arasında bir para çıkacak. Toplayalım, tam 150 milyar lira. Şahane değil mi!” ifadeleri kaydedildi.