Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kentteki öncü hizmetlerinin yanı sıra sokak hayvanları için de önemli adımlar atmaya devam ediyor. Başkan Büyükkılıç, son beş yılda 24,282 sahipsiz sokak hayvanına rehabilitasyon, muayene ve operasyon hizmetleri sağlandığını, bunlardan 7,626'sının ise sahiplendirildiğini duyurdu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sokak Hayvanları İçin Önemli Adımlar Atıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını sürdüren Başkan Büyükkılıç, şehirdeki barınma evlerinde sokak hayvanlarının koruma altına alındığını ve yaşam koşullarının iyileştirildiğini vurguladı. Köpek Barınma Evi'nin yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluştuğunu belirten Başkan, burada gerekli sağlık kontrolleri, tedaviler ve bakımın yapıldığını aktardı.

Başkan Büyükkılıç, “Şehrimizde sahipsiz ve güçten düşmüş sokak hayvanlarına en üst düzeyde hizmet vermek için yeni cerrahi operasyon ünitesi, dâhili muayene ünitesi ve kısırlaştırma üniteleri hizmete alındı” şeklinde açıklamalarda bulunurken, şehirdeki kedilere yönelik yapılan çalışmalardan da bahsetti. Beştepeler’de bulunan Kedi Barınma Evi'nin, sokak kedilerinin barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladığını ve 500 metrekarelik alanda hizmet verdiğini belirtti.

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 25 bin sokak hayvanına sahip çıktığını, ayrıca ilçe belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına mama desteği sağlandığını da ekledi. Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile yapılan işbirliği kapsamında sokak hayvanlarına 7/24 sağlık hizmeti sunulduğunu da vurguladı.

Başkan Büyükkılıç'ın öncülüğünde yürütülen bu hizmetlerle Kayseri, sokak hayvanlarının korunması ve yaşam kalitesinin artırılması konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Editör: Osman Baytekin