Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Gastronomi Turizm Çalıştayı tüm hızıyla devam ediyor. Ünlü şeflere ve gastronomi alanındaki uzmanlara ev sahipliği yapan gastronomi çalıştay, Kayseri mutfağının zenginliklerini ve lezzetini tüm dünyaya tanıtmak ama

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Gastronomi Turizm Çalıştayı tüm hızıyla devam ediyor. Ünlü şeflere ve gastronomi alanındaki uzmanlara ev sahipliği yapan gastronomi çalıştay, Kayseri mutfağının zenginliklerini ve lezzetini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlendi. Kayseri’ye özgü lezzetler konuklara ikram edildi. Kayseri mutfağının gelişmesi ve tanıtımı için yapılacak projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Gastronomi Turizmi Çalıştayı’nda Kayseri mutfağının ne denli zengin olduğunu şiirlerle vurguladı.

“Sucuk, pastırma ve mantı diyarı,

Katmerin, ketenin anavatanı

Böyle mutfak yok gezsen dünyayı,

Bin bir lezzetiyle güzel Kayseri

***

Pöç, fırın ağzı, kurşun aşıyla

Çemeni, sarması, yağlamasıyla

Şifa kaynağı gilaburuyla

Lezzetler diyarı özel Kayseri.”

Başkan Memduh Büyükkılıç, çalıştaya katılan tüm davetlilerle yakından ilgilendi ve Kayseri’nin güzelliklerle anılmasının önemini vurguladı. Çalıştaya katılan misafirlere mutfak önlüğü ve üzerinde isimleri yazılı olan mutfak bıçağı hediye edildi.

ÜNLÜ ŞEFLER KAYSERİ’DE BULUŞTU

Sağlık çalışanları deprem için seferber oldu Sağlık çalışanları deprem için seferber oldu

Kayseri Gastronomi Turizmi Çalıştayı, dünyaca ünlü şefleri de Kayseri’de buluşturdu. Kayseri mutfağının zenginliğini oturumlarda anlatan ve zaman zaman gerçekleştirilen gastroşovlarla ortaya koyan şefler ve gastronomi yazarları arasında Yunus Emre Akkor, Cüneyt Asan, Ebru Baybara Demir, Osman Serim, Tayyar Zaimoğlu, Eyüp Kemal Sevinç, Hülya Tiritoğlu, Murat Bozok, Sahrap Soysal, Reha Tartıcı gibi isimler vardı. Çalıştay sırasında mantı, pastırma ve yağlama gibi Kayseri mutfağının lezzetleri şefler tarafından bizzat yapıldı.