Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Kayseri'de vatandaşlar sucuk yapımı için gerekli malzemeleri temin etmeye başladı. Baharatçılarda yoğunluk oluşturan vatandaşlar, sucuk yapımı için baharatlarını, sarımsaklarını ve bağırsaklarını satın alarak hazırlıklarını sürdürüyor.

Kurban Bayramı Öncesi Kayseri'de Vatandaşlar Sucuk İçin Gerekli Malzemeleri Almaya Başladı

Baharatçı Ali Eldek, Kurban Bayramı'na hazır olduklarını belirterek, "Bayramı dolu dolu geçirmek için her şeyiyle hazırız. Hemşehrilerimizin bayramını kutluyor, kurbanlarının kabul olmasını diliyoruz" dedi. Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını dile getiren Eldek, hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle vatandaşlara sucuk içi yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Eldek, 10 kiloluk bir sucuk için gerekli malzemeleri şu şekilde sıraladı: 500 gram tatlı biber, 200 gram acı biber, 100 gram kimyon, 100 gram karışık baharat, 170-180 gram tuz, 20 metre bağırsak ve 700-1000 gram arası sarımsak. Baharatların ve malzemelerin kalitesine dikkat çeken Eldek, vatandaşlara itinalı davranmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Sucuk yapımının maliyeti hakkında bilgi veren Eldek, 10 kiloluk bir sucuk için gerekli baharatların fiyatının ortalama 300-350 TL arasında değiştiğini belirtti. Vatandaşlardan, kurban etlerinin değerinin boşa gitmemesi ve lezzetli bir sucuk elde etmeleri için malzemeleri seçerken özen göstermelerini istedi.

Editör: Osman Baytekin