Evsen yaptığı yazılı açıklamada: "Kayseri, Orta Anadolu Deprem Kuşağı içerisinde yer alan illerden birisidir. Kayseri ilinin etrafında bulunan fayları harekete geçiren Orta Anadolu Deformasyon zonu çok yavaş hareket etmekte ve yıllık hızları 0,7-1,0 mm arasında değişmektedir. Kayseri il merkezi ile il merkezinin çok yakınında bulunan ve şehri etkileme potansiyeli olan fayların başında Ecemiş Fayı, Yeşilhisar Fayı, İncesu Fayı, Erkilet Fayı, Erciyes Fayı, Deliler Fayı, Yuvalı Fayı, Tuz Gölü Fayı ve Sarız Fayı gelmektedir.  

Yukarıda isimleri zikredilen faylar hakkında daha ayrıntılı bilgileri uygun bir zamanda sizlerle paylaşmak isterim. 

Togg’a nazar değdi Togg’a nazar değdi

Kıymetli dostlar, şehrimiz Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fay Zonu arasında sıkışan Orta Anadolu Deformasyon Kuşağı içinde yer almakta olup tarihsel ve aletsel dönemde çok sayıda büyüklü küçüklü deprem olmuştur. Şunun altını defaatle çizmek isterim ki Kayseri’yi tehdit eden faylar, Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı gibi çok büyük depremler oluşturma potansiyeline sahip değildir.

Ancak şunu unutmayalım ki depremler; yağmurun yağması, dünyanın dönmesi, baharın gelmesi gibi doğal bir tabiat olayıdır. Deprem, Yüce Yaradan’dan başka, engellemeye kimsenin gücünün yetebileceği bir hadise değildir. Bizler kendi elimizle tabiattaki doğal olayları doğal felakete dönüştürmeyelim" ifadelerini kullandı.