Kayseri’de nefes kesen çığ tatbikatı yapıldı. Kayseri’de arama kurtarma ekipleri tarafından yapılan çığ tatbikatı gerçek tatbikatı aratmadı. Çığ altında kalan dağcıları arama çalışmalarında jandarma arama kurtarma köpekleri ve yer tespit cihazları kullanıldı.

Kayseri’de yapılan arama kurtarma çalışmaları çığ altında kalan dağcıları kurtarmaya yönelik bir tatbikattı. Tatbikat o kadar gerçekçi yapıldı ki ortaya nefes kesen görüntüler çıktı. Kış turizminin önemli olduğu ve kayak turizmin de etkin rol alan Kayseri Erciyes Dağı’nda olası bir çığ tehlikesine karşı tatbikat yapıldı. Çığ tatbikatı Erciyes Dağı’nda uygulanırken çalışmalara Erciye Jandarma Karakol Komutanlığı, jandarma arama kurtarma ekibi, AFAD, UMKE, 112 ve Erciyes A.Ş ekipleri de hazır bulundu. Senaryo gereği gerçekleştirilen sahnede Erciyes Dağı’na tırmanmış dağcıların çığ düşmesi sonucunda dağcıları çığ altından kurtarma operasyonu başlatıldı. Çığ felaketinden herhangi bir yara almayan dağcının ihbarı üzerine gerçekleştirilen tatbikatta ilk olarak bölgeye ekipler sevk edildi. ekipler ihbarı yapan dağcının gösterdiği bölgeye ulaşarak ilk önce güvenlik önlemi aldılar. Dağcıların tam yerini tespit etmek için ise jandarma kurtarma köpeği olan Oje ve yer tespit cihazsını kullanarak dağcıların yerini tespit ettiler. İlk müdahaleleri olay yerine gelen ekipler tarafından yapılan dağcılar vakit kaybetmeden bölge hastanelerine sevk edildi.

Kayserili işletmecilerden İsrail ürünlerine boykot Kayserili işletmecilerden İsrail ürünlerine boykot

Kayseri Sağlık Hizmetleri Başkanı Ahmet Ceylan’da tatbikatta bulundu. Emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Ceylan ‘’ Türkiye Acil Afet Plan çerçevesinde AFAD, jandarma ve jandarma arama kurtarma ile gerçekleştirmiş olduğumuz bu tatbikat başarıyla sona erdi. Malumunuz olduğu üzere bölgemiz çığ tehlikesi yaşayan bölgelerden bir tanesi. Amacımız kurumlar arası iş birliğini artırmak, hareket yeteneklerimizi artırmak, zamanında hızlı ve uygun şekilde müdahale yapmak. Arkadaşlarımızın birbirlerini tanıması, ortaklaşa hareket etmesi, kurumlar arasında koordinasyon sağlaması önemlidir. Bu noktada tatbikatımız başarıyla sona ermiştir.’’ dedi.