Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, içinde  bulunduğumuz 3 aylar hakkında açıklama yaptı. Güven, “3 aylar kendimizi yeniden gözden geçirmek için fırsattır” dedi

Güven, yaptığı açıklamada 3 ayların insanların kendilerini yeniden gözden geçirmek için bir fırsat olduğunu söyleyerek, “Bugün mübarek 3 aylarımızın başladığı ilk gündür. Öncelikle bütün halkımızın mübarek 3 aylarını tebrik ediyorum. Ayrıca 3 aylarımızın ilk kandili Perşembe günü Regaip Kandilidir. Bu sebeple perşembeyi cumaya bağlayan gece, ülkemizin bütün camilerinde ve Kayserimizdeki bütün camilerimizde kandil programları gerçekleştireceğiz.

 Peygamberimiz, 3 aylar geldiği zaman ‘Ya Rabbi, Recep ve Şaban aylarını bizlere bereketli kıl ve bizleri Ramazan ayına hayırlısıyla ulaştır’ diye dua ederdi. Bu duayı bizlerde sürekli yapmalıyız ve Recep ile Şaban aylarımızın bereketli geçmesi için çalışmalar yapmalıyız. Peygamberimiz yine Recep ayı geldiği zaman nafile oruçlarını artırır, Ramazan’a hazırlık olarak oruçlu bir şekilde bazı günlerini geçirirdi. Bu bizler içinde güzel bir örnektir. Ayrıca Recep ve Şaban aylarımızın bizlere bereketli olması için kendimizi öncelikle geçmiş günahlarımızdan ve hatalarımızdan arındırmak için af ve marifet yoluna gitmeliyiz. Yüce Allah’tan af ve marifet talep etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İnsanların bu aylarda kendilerini Ramazan’a hazırlayacak manevi bir iklim oluşturmalarını gerektiğini belirterek, “Bu aylarda kendimizi Ramazan ayına hazırlayacak manevi bir iklimi oluşturmalı, Kur’an okumalarımızı artırmalı, Kur’an-ı anlama çalışmalarımızı ve çabalarımızı artırmalıyız. Ayrıca bu 3 aylar, bizim manevi iklimde kendimizi daha iyi yetiştirebilmemiz içinde geceleri Rabbimizin rızasını kazanmak için teheccüd namazlarını kılmak için kendimiz kalkıp manevi olarak donanabiliriz. Çünkü bu 3 aylar bizlere aynı zamanda kendimizi yeniden gözden geçirmek ve manevi iklime hazırlamak için birer fırsattır. Bu açıdan nefis muhasebesi içine girmeliyiz. Günah ve hatalarımızdan af dilemeli, yapamadığımız yada aksattığımız iyilikleri bu aylarda başlatarak bundan sonra bütün hayatımıza yansıtmalıyız” şeklinde konuştu.