14 Eylül 2019 Cumartesi 18:03
İl Sağlık Müdürlüğünde Kan Zirvesi Yapıldı

Kayseri İl Sağlık Müdürlü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli’nin ev sahipliğinde Kan Zirvesi düzenlendi. Kayseri Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Kızılay İç Anadolu Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve hematoloji hocaları katıldı. Kayseri, Sivas, Yozgat, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde’yi kapsayan bölgedeki kan bağışlarının 127 bin üniteye ulaştığı açıklandı. 80 bin ünite kanın Kayseri’de, 47 bin ünite kanın ise İstanbul ve diğer illerdeki ihtiyaç noktalarına ulaştırıldığı tespit edildi.

İlimizde sunulan sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi adına, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tertip edilen toplantılar aralıksız olarak devam ediyor. Sunulan sağlık hizmetlerinin her yönüyle ele alındığı toplantılarda poliklinik hizmetlerinden organ nakline kadar her konu konusunun uzmanları ile istişare edilerek gerekli adımların atılması için ileriye dönük planlamalar yapılıyor.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli bir ilke imza atarak Kayseri'nin önde gelen Hematoloji hocalarını ve Kızılay Kan Merkezi sorumlularını, Kayseri Bölge Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bir araya getirdi.

Kızılay yetkililerinin sunumu ile başlayan toplantıda, merkezin bölgedeki faaliyetleri ve istatistikleri hakkında bilgiler verildi. Kayseri'de bulunan Kızılay İç Anadolu Bölge Müdürlüğü'nün kayseri ile birlikte Sivas, Yozgat, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir, Niğde illerinden kan bağışı topladığı belirtildi. Yıl içerisinde bölgede toplanan 127 bin ünite kanın, 80 bin ünitesinin başta Kayseri olmak üzere bölge illeri ve bağlı ilçelerdeki tüm hastanelerin ihtiyacı için kullanıldığını, kalan 47 bin ünitenin ise İstanbul başta olmak üzere ihtiyacı olan diğer illere gönderildiği hususundan bahsedilerek Kızılay Bölge Kan Merkezinin yaptığı bu hizmetle başarı sıralamasında Türkiye'de büyükşehirler içinde ilk sırada yer aldığına vurgu yapıldı. Ayrıca Kızılay'ın, TÜRKÖK ile işbirliği içinde çalışarak kök hücre bağışı bankacılığı hizmeti verildiğine de değinildi.

Erciyes Üniversitesi Kan Merkezi'nin Erciyes Üniversitesinde Tıp Fakültesi Hastanelerinde tedavi gören hastaların kan ihtiyaçlarını karşılayacak bir kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Üniversite yetkilileri ise dışarıdan herhangi bir kan alımına ihtiyaç duymadıklarını belirttiler.

Yapılan sunumların ardından toplantıda Kayseri'de sunulan hematoloji hizmetleri, yapılması gerekenler, hizmet sunumu aksatan faktörler ve kurumlararası işbirliği gibi konular masaya yatırıldı. Karşılıklı fikir alışverişleri ve istişarelerle devam eden toplantıda, Kayseri Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Kızılay Bölge Kan Merkezi, Kayseri Şehir Hastanesi ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nin katılımlarıyla bir çalıştay düzenlenmesine karar verildi.

13 Eylül 2019 tarihinde, İl Sağlık Müdürü Benli başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Erciyes Üniversitesi Çocuk Hematoloji - Onkoloji Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Türkan Patıroğlu, Prof. Dr. Musa Karakükçü, Doç. Dr. Ekrem Ünal, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Yılmaz, Erciyes Üniversitesi Hematoloji Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Ali Ünal, Prof Dr. Bülent Eser, Prof. Dr. Leylagül Kaynar, Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji Bölümünden Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun, Uzm. Dr. Fatma Türkan Mutlu, Hematoloji Bölümünden Doç. Dr. Serdal Korkmaz, Uzm. Dr. Neslihan Mandacı Şahlı, Kızılay Bölge Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Adem Tatar, Kızılay Kayseri Bölge Kan Merkezi Sorumlusu Dr. Savaş Koç, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan ve Başkan Yardımcısı Dr. Özlem Ulutabanca katıldılar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.