Deprem bölgesinden Kayseri’ye, toplam 45 bin 202 depremzede gelirken, Bu kişilerden 6 bin 878 kişi KYK yurtlarında, kamu misafirhanelerinde, oteller, apartlar ve muhtelif yerlerde barınıyor. 38 bin 324 kişide yakınlarının yanında ve kendi imkanlarıyla yerleştikleri konutlarda ikamet ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran 34 bin 930 depremzede vatandaşın ayni yardım talepleri karşılanırken, ayrıca nakdi yardım talebinde bulunan 8 bin 469 ailenin başvuruları değerlendirilerek, toplamda 9 milyon 29 bin 982 TL nakdi yardım yapıldı.

Afet bölgesine 745 tır Ayni Yardım Desteği yapıldı
Kayseri’de depremin ilk günü oluşturulan Ayni Bağış Deposu’nda toplanan yardımlardan deprem bölgesinde bulunan 10 vilayete çadır, battaniye, su, gıda, kıyafet, temizlik ve hijyen ürünleri, yakacak, elektrikli ısıtıcı gibi temel acil ihtiyaçları karşılayacak ürünlerden oluşan 18 tır malzeme gönderildi. Depremin ilk gününden bugüne kadar Kayseri Lojistik Deposu’ndan deprem bölgesinde yer alan illere toplam 745 tır yardım malzemesi sevk edildi.

12 bin 224 depremzedeye psikososyal destek sağlandı
Kayseri Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde, kente gelen depremzede vatandaşlara psikososyal destek çalışmalarına ilk günden itibaren kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla devam edilmiş olup, bu çerçevede toplam 12 bin 224 depremzedeye psikososyal destek sağlandı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce deprem nedeniyle Kayseri’ye gelerek KYK yurtları ile Milli Eğitime bağlı pansiyonlarda kalan 6 bin 101 öğrenciye yönelik de psikososyal destek çalışmaları devam ediyor. Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğünce KYK yurtları ile diğer konaklama alanlarında yaşayan 3 bin 825 depremzedeye psikososyal destek sağlanırken, toplam 660 kişiye psikiyatri hizmeti verildi.

Kayserili vatandaşlar “Evim Yuvan Olsun” kampanyasıyla misafirperverliğini gösterdi
Evim Yuvan Olsun Yardımlaşma Kampanyası çerçevesinde, şehrin ilçelerinde toplam 282 konut sahibi tarafından projeye katılım başvurusu yapıldı. Söz konusu başvuruların incelenmesi neticesinde; 215 konutun kullanıma uygun olmadığı, 46 bedelsiz konut ve 6 indirimli kiralık konut olmak üzere toplamda 52 konutun kullanıma uygun bulundu. Geriye kalan 15 konutun ise kullanıma uygunluğunun değerlendirilme aşaması devam ediyor. Bugüne kadar kampanya çerçevesinde kullanıma uygunluğu değerlendirilen 40 bedelsiz konut ile 1 indirimli kiralık konut olmak üzere toplam 41 konut depremzede vatandaşlara tahsis edilmiş olup, diğer konutların tahsisine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

14 bin 430 depremzede hastanın kabulü yapıldı
Kayseri’de depremin ilk gününden bugüne kadar 14 bin 430 depremzede hasta kabulü yapıldı. Halen Kayseri’de bulunan hastanelerde serviste 151 kişi, yoğun bakımda 40 kişi olmak üzere toplam 191 hasta yatarak tedavi görürken, vefat eden 98, taburcu olan 14 bin 141 vatandaş bulunuyor. Ayrıca, KYK yurtlarında ve diğer konaklama alanlarında verilen mobil sağlık hizmeti çerçevesinde toplam 6 bin 516 kişi sağlık taramasından geçirilirken, 5 bin 510 kişi muayene edildi. Kentte bulunan hastanelere deprem sonrasında, kimsesiz/refakatsiz olarak toplam, 60 çocuk depremzedenin kabulü yapıldı. Tedavisi tamamlanan 34 çocuk ailelerine, 18 çocuk ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edilirken, 1 çocuk da ailesi ile birlikte Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Bugün itibariyle toplam 6 kimlikli/kimliksiz bebek ve çocuğun tedavisi sürüyor.

280 ağır engelli depremzede Kayseri’ye getirildi
Deprem bölgesinden Kayseri’ye sosyal hizmetler çerçevesinde, 280 ağır engelli depremzede getirilerek, özel ve resmi bakım merkezlerine; 12 kadın ve 8 çocuk Kadın Konukevine yerleştirildi. Bugün itibariyle Sosyal Hizmet Bakım Merkezleri’nde 1 çocuk bulunuyor. Ayrıca 23 yaşlı depremzede ise özel huzurevlerine yerleştirildi.