Son dönemlerde artan trafik kazalarının önlenmesi için Karayolları Trafik Yönetmeliğinde önemli değişiklikler yapıldı. 16 Ağustos'ta yürürlüğe giren değişiklikler arasında minibüs, otobüs ve taksilerde çocuk bağlama sisteminin zorunlu hale getirilmesi ve yolcuların emniyet kemeri takmadan hareket edilmemesi şartları bulunuyor.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 2918 sayılı Kanunun 78’inci maddesindeki değişiklikler hem sürücüleri hem de yolcuları kapsayacak şekilde değiştirildi.  ''İşlem yapılan araçlarda bulunan sürücü ve yolcular gerekli koruyucu tertibatları usulüne uygun olarak takmadan aracın karayolunda seyrine izin verilmez’ hükmünün eklendiği açıklandı. Buna göre yolcuların koruyucu tedbirleri kullanmaları zorunlu hale getirilmiş oldu. 

Büyükşehirden çocuk macera parkları ve mobilyaları Büyükşehirden çocuk macera parkları ve mobilyaları


Çocuk emniyet kemeri zorunlu 


Sert fren ve olası trafik kazalarına karşı çocukların korunması için yeni değişilikler yapıldı. Otobüs, minibüs ve taksilerde çocuk emniyet kemeri kullanılması zorunlu hale getirildi. Taksilerde en az 1, minibüs ve otobüslerde ise toplam koltuk sayısının 10'da 1'i kadar çocuk bağlama sisteminin bulunması istendi.