Başkan Büyüksimitci: “4. OSB’nin yer seçimi tamamlanarak sınırları netleşti” Başkan Büyüksimitci: “4. OSB’nin yer seçimi tamamlanarak sınırları netleşti”

Türkiye'de "Jeolojinin Babası" olarak kabul edilen Prof. Dr. İhsan Ketin 16 Ağutos 1995 tarihinde vefat etti. Bilim dünyasının sayılı isimlerinden olan Ketin, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. "Kuzey Anadolu Fay Hattı"'nın varlığını kanıtlayan makalesi ile dünyada ses getiren Prof. Dr. İhsan Ketin'i ünlü yazar Sunay Akın unutmadı.


Sunay Akın'ın kaleminden Prof. Dr. İhsan Ketin'in biyografisi:


''Erciyes Dağı’nın eteklerinde oynayarak geçti çocukluğu… Ellerinde oyuncak yaptığı taşların neden farklı renklerde ve sertlikte olduğunu merak etti…


Mustafa Kemal Atatürk’ün ““Sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” diyerek, bilginin ışığını avuçlarına alması için Avrupa’ya eğitime gönderdiği gençlerden biri oldu…


O, ülkemizde “Jeolojinin babası” olarak bilinen Prof. Dr. İhsan Ketin’dir…


Anadolu’yu karış karış gezerek Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı buldu… 1995 yılının 16 Ağustos günü ayrıldı aramızdan… Tanımış olmaktan büyük onur duyduğum hocamızın, Cumhuriyet tarihimizin değerli biliminsanının şu sözü, her depremde beynimde çınlar: “Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı buldum ama derdimi anlayacak bir politikacıyı bulamadım” 
Anısına sonsuz saygı, sevgi ve minnet duygusuyla…