Ticaret Bakanlığı tarafından mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak olan değişiklik teknolojik ürünleri kapsıyor. İnternet üzerinden satın alınan cep telefonu, bilgisayar, tablet ve akıllı saat gibi ürünlerin koşulsuz iade hakkı kaldırıldı.

Teknolojik cihazlarda cayma hakkı kaldırıldı


Alışveriş siteleri üzerinden satın alınan cep telefonu, bilgisayar, tablet, akıllı saat ve drone gibi teknolojik cihazlarla ilgili cayma hakkında istisna yapıldı. Resmi sicile kayıt ve tescili zorunlu olan taşınır mallar için cayma hakkı tanınmayacak. Tüketicilerin ürünü satın almadan önce tam ve doğru şekilde bilgilendirmesi zorunluluğu bulunuyor. 


14 günlük cayma hakkı 

Güven Timi Denetimlerini Sürdürüyor Güven Timi Denetimlerini Sürdürüyor


Alışveriş sitelerinin tüketicileri tam ve eksiksiz şekilde bilgilendirmesi koşulu getirildi. Bu kapsamda yapılan alışveriş için cayma bildiriminin 14 güne çıkarıldığı açıklandı. Ürün iadesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair kararın mesafeli sözleşmede belirlenmesi sağlandı. Satıcının, bir ürünü en geç 30 gün içerisinde teslim etme yükümlülüğü getirildi.