Her yerde aranıyordu, bazanın altında çıktı! Her yerde aranıyordu, bazanın altında çıktı!

Kayseri’de kurulu Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Erciyes dağında 6 dev kazanda kaz etinden arapaşı çorbası kaynatıldı, daha sonra da tepsi tepsi hamuru yenildi. Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen bu etkinlik renkli görüntülere şahitlik etti.

Kayak yapmayı seven vatandaşlarımız ve Erciyes dağına günü birlik gelenler, Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin yapmış olduğu etkinlikte Yozgat’ın ünlü yemeği olan Arapaşının tadına bakmak için kuyruğa girdi. Kuyruğa giren birçok kişi yemeğin tadına bakmak için sabırsızlanıyordu.

Erciyes dağının 2 bin200 metresindeki Tekir Yaylası ve Oteller bölgesinde Bozok Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 6 kazan Arapaşı çorbası kaynatılıp etkinlikler düzenlendi. Tepsilere hamuru döküldü. Bozok Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olan Göz doktor Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, Yozgat’ ın geleneksel yemeği, Bozok kültüründe önemli yeri olan Arapaşı yemeği tanıtmak, Anadolu’ nun özellikle Bozok yaylasının bu kültürel değeriyle insanları buluşturmak, Erciyes’ te dağında kayak yapıp üşüyen ve günübirlik dağa gelen vatandaşların içini ısıtmak amacıyla kaz etinden yapılan bu çorba eşliğinde sunum yaptıklarını dile getirdi. Bozok Kültür ve Yardımlaşma tarafından düzenlenen bu etkinlikteki arapaşı yemeği için sıraya giren vatandaşlarımız kısa sürede tüketti.