Bugün Yeni Şafak gazetesinin haberine göre Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcı Murat Doğan, FETÖ soruşturması geçirdiği başlatılmıştı. Erciyes Üniversitesinden bu habere yanıt geldi.  

Açıklamada haberde yer alan iddiaların asılsız olduğu belirtilerek, “Üniversitemiz soruşturma sürecinden yüzünün akıyla çıkmıştır” denildi.

 Yeni Şafak Gazetesi’nin haberine göre,  15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü'nden yöneten FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz'ın hakkında açılan davanın ardından, Erciyes Üniversitesi'ndeki FETÖ yapılanmasına ilişkin yeni bir soruşturmanın başlatıldığı iddia edildi. 

Haberde, “Ankara Başsavcılığı'nca Şakir Batmaz hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün Erciyes Üniversitesi'ndeki faaliyetlerine ilişkin ayrıntılar yer alırken, mevcut rektör Muhammet Güven ile yardımcısı Murat Doğan hakkında da "FETÖ'ye üye olmak" suçundan soruşturma başlatıldı.” İfadeleri yer aldı.

“HÂLİHAZIRDA ÜNİVERSİTEMİZ ÜST YÖNETİCİLERİ

İLE İLGİLİ YÜRÜTÜLEN BİR ADLİ SORUŞTURMA BULUNMUYOR”

Şeb-İ Arus’a Talas’ta erken kutlama Şeb-İ Arus’a Talas’ta erken kutlama

Bu yöndeki iddiaların ardından Erciyes Üniversitesi’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Bilindiği üzere 2015 yılı sonunda son derece şeffaf ve rekabetçi bir seçim sürecinin ardından Prof. Dr. Muhammet Güven, Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile Üniversitemiz Rektörlüğüne atanmıştır. Erciyes Üniversitesi yönetimi anılan tarihten itibaren üniversitemizin önceki dönem başarılarını sürdürmeye, çeşitlendirmeye ve zenginleştirmeye büyük önem atfetmektedir. Üniversitemizin bilimsel başarısını ortaya koyan ölçütler ve üniversitemizin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak seçilmesi bu çabanın görünür sonuçlarından yalnızca bir kaçıdır. Erciyes Üniversitesi, 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında devletinin ve milletinin yanında olmuş, soruşturma süreçlerindeki kurumsallaşma ve hassasiyetiyle diğer kurumlara rehberlik etmiştir. Son günlerde bu başarıların haklı gururunu ve elbette ki devamını gölgelemeye çalışan dezenformasyon çabalarının üzülerek bazı basın yayın organlarında da yansımalarını görmekteyiz. Söz konusu yansımalara kaynaklık eden enformasyonun gerçekleri göz ardı edip hayali senaryolarla üretilen komplo teorilerinin bir ürünü olduğunu “denetim ve eleştiri” hakkına duyduğumuz büyük saygıdan dolayı güçlükle ifade ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha, ileri sürülen ve iftira niteliği taşıyan asılsız iddiaların gerek yargı mercileri, gerekse ilgili merciler tarafından titizlikle soruşturulduğunu, üniversitemizin soruşturma sürecinden yüzünün akıyla çıktığını,  hâlihazırda üniversitemiz üst yöneticileri ile ilgili yürütülen bir adli soruşturma bulunmadığını ve bu nedenle bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulama gereği duymaktayız. Bu tür girişimlerin üniversitemizin araştırma ve üretim performansı yanında en çok da FETÖ terör örgütü ile mücadele sürecine zarar vereceğini düşünüyor, basınımıza üniversitemizle ilgili her türlü haber ve bilginin teyidi konusunda gerekli tüm desteği vereceğimizi kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyoruz.”