Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün açıklanan ve TÜİK yıllık enflasyon verileri sonucunda belli olan yüzde 25 emekli ve memur zam oranının bugün yüzde 30'a çıkarıldığını söyledi. Ayrıca asgari ücretin 5500 TL yerine 8507 TL olmasının ardından işveren için asgari ücret desteği 100 TL'den 250 TL'ye çıkarılmıştı. Erdoğan o desteğin de 400 TL'ye çıkarıldığını aktardı ve şu ifadelere yer verdi:

"Asgari ücret rakamını iki kat artışla 8 bin 507 liraya yükselttiğimizin müjdesini vermiştik. Asgari ücret destek miktarını da 100 liradan 250 liraya çıkarmıştık. Şimdi de asgari ücret desteğini 400 liraya yükseltme kararı aldığımızı duyurmak istiyorum."

"Dün de 2022 enflasyonunu aldıktan sonra memurlarımızın ve emeklilerimizin maaş artışını yeniden değerlendirdik. Memur maaşlarında yüzde 87’lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42’ye varan zam yapmıştık. Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz."

"En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum"