Türkiye İstatistik Kurumu'nun ocak, şubat, mart, nisan ayı enflasyon rakamlarına göre yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ayı enflasyon rakamları haziran ayının ilk günlerinde TÜİK tarafından duyurulacak. Mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca emeklinin ve memurun maaşına hangi oranda zam yapılacağı netlik kazanacak. Bu çerçevede, emekliler ve memurlar enflasyon verilerine dair yapılacak açıklamaları yakından takip ederken, yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı ve enflasyon beklentileri üzerinden emekli maaş zammı için hesaplamalar gerçekleştiriliyor ve tablolar oluşturuluyor.

Emekli Maaş Zammı Tarihi

Emekli maaşlarına son olarak ocak ayında zam yapılmıştı. 2023 yılının son altı ayındaki enflasyon verileri baz alınarak yapılan hesaplamalar neticesinde milyonlarca emeklinin maaşı yüzde 50'ye yakın orada zamlanırken, temmuz zammı ise yılın ilk altı ayındaki enflasyon verisine göre belirlenecek. Bu çerçevede, ocak, şubat, mart ve nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından mayıs ve haziran ayı enflasyon verileri için bekleyiş başladı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun haziran ayının ilk günlerinde mayıs ayının, temmuz ayının ilk günlerinde haziran ayının enflasyon rakamlarına duyurmasının ardından emekli maaş zammı için daha net bir tablo ortaya çıkacak. Emekliler de her ayın ilk günlerinde bir önceki ayın enflasyon verilerine ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapacağı açıklamaları yakından takip edecekler.

Hesap Makinesi 3

Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayının ilk günlerinde haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapacağı açıklamalar için heyecanlı bekleyiş sürerken, söz konusu enflasyon rakamları öncesinde yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı ve enflasyon beklentileri üzerinden hesaplamalar gerçekleştiriliyor ve tahminler yürütülüyor. Ocak, şubat, mart, nisan ayı enflasyon rakamları ile yapılan hesaplamalara göre 4 aylık enflasyon farkı yüzde 18,70 olarak belirlenirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamları ise önümüzdeki ayların ilk günlerinde duyurulacak. Söz konusu enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaşlarının yüzde 20 ile 25 aralığında artacağına dair tahminler bulunuyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşlarının yüzde 20 ile 25 arasında zamlaracağına ilişkin tahminler gündemin ilk soralarında yer alırken, ocak ayında 2500 TL artış neticesinde 7500 TL'den 10.000 TL seviyesine çıkan en düşük emekli maaşının kaç TL olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. En düşük emekli maaşına da yüzde 20 ile 25 arasında zam yapılabilir. Böylece 10.000 TL olan en düşük emekli maaşı 12.000 TL ile 12.500 TL aralığında yükselebilir.

Editör: Ali Ölmez