Mayıs ayının son günlerinde emeklilerin çok merak ettiği konular arasında maaş zamları ve ikramiye ödemeleri yer alıyor. Milyonlarca emeklinin maaşına temmuz ayının ilk günlerine haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından altı aylık enflasyon verisine göre zam yapılacak. Bayram ikramiyesinin 10 Haziran civarında verilmesi bekleniyor. Söz konusu ikramiyelerin ve maaş ödemelerinin yanı sıra emeklilere yönelik çeşitli destek paketleri ile ilgili açıklamalar geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da geçtiğimiz süreçte emeklilere yönelik destekler ilgili bilgilendirmede bulundu.

Emeklilere Destek

Emeklilere Destekler 2024

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre PTTCell emeklilere özel emekli paketi oluştururken, PTT kargo da ise emekilere özel indirim sağlanacak. Ayrıca TCDD da yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde %10 indirim hayata geçirecek. Söz konusu desteklerin yanı sıra, Kredi ve Yurtlar kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar bir aylık dönemde emeklilerin ücretsiz kullanımına açılacak. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki tesisler de ücretsiz olarak tüm emeklilere açılacak. Düzenlemenin detayları ile ilgili bilgi veren Bakan Işıkhan:

‘’Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevleri, sosyal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve sosyal tesislerinde emeklilerimize özel indirimler sağlanmaktadır. PTTcell tarafından emeklilere özel Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo'da emeklilere özel indirim sağlanıyor. TCDD'de yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile yapılan işbirliği kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak’’ dedi.

Editör: Ali Ölmez