Tahsis numarasının son rakamına göre mayıs ayı emekli maaş ödemeleri dün itibariyle başladı. 17-28 Mayıs tarihleri arasında SSK ve Bağkur emeklilerinin hesaplarına mayıs ayı maaşları aktarılacak. Söz konusu maaş ödemeleri için bekleyiş sürerken, emekliler destek için yeni programlar da hayata geçirililiyor. Bu çerçevede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtların bir aylık dönemde emeklilerin ücretsiz kullanımına açılacağını duyurdu. Bakan Işıkhan’ın açıklamasının ardından detaylara ilişkin araştırmalar gerçekleştiriliyor.

Emeklilere KYK Desteği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’ın açıklamasına göre Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar bir aylık dönemde emeklilerin ücretsiz kullanıma açılacak. Düzenlemenin ayrıntıları ile ilgili bilgilendirmede bulunan Bakanı Işıkhan :

“Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevleri, sosyal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve sosyal tesislerinde emeklilerimize özel indirimler sağlanmaktadır. PTTcell tarafından emeklilere özel Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo'da emeklilere özel indirim sağlanıyor. TCDD'de yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile yapılan işbirliği kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak” dedi.

Aile Destek Turk Lirasi

Emeklilere Destekler 2024

Emeklilerin farklı desteklerinin detaylarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bilgilendirmede bulunurken, yurt çapındaki farklı şehirlerde yaşayan emekliler de destek programlarını yakından takip ediyorlar. Bu çerçevede, ilerleyen süreçlerde de emeklilere yönelik destekler hayata geçirildikçe bakanlık resmi internet sitesinden de sosyal medya hesapları üzerinden destekler ile ilgili bilgi verebilir.

Editör: Ali Ölmez