EPDK elektrik fiyatları ile ilgili yeni zam kararını duyurdu. Son dakika elektrik zammı sonrasında Temmuz ayında faturalarda ciddi bir yükseliş yaşanacağı da ortaya çıktı. Elektrik zamlarında konut ve tarım olarak farklı tarifelerin tümünde geçerli olacak. Zamlar 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak.

2024 Haziran Elektrik Zammı Ne Kadar?

Elektik fiyatlarına konutlarda %38, tarımda %30 zam geldi. EPDK'dan yapılan açıklamada "Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için % 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için % 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için % 38 ve yüksek kademesi için % 20 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL olmuştur" denildi.

Elektrikhaizran Zam (1)

Yeni tarifeler 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle geçerli olacak. Şu anda 200 TL’lik elektrik faturası ödeyen bir kişinin 1 Temmuz sonrasındaki aynı kullanımı 276 TL olacak. Bu nedenle 200 TL’lik faturaya 76 TL daha fazla ödenecek.

Editör: Hakan Yılmaz