Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendilerine ulaşan bilgilere göre en az dört kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin derinliğinin 6,75 kilometre olduğunu bildirdi. Saat 20.55'te meydana gelen depremden 13 dakika sonra 5,4 büyüklüğünde bir artçı yaşandı.

Ayrıca, merkez üssü saat 21.17'de merkez üssü Elazığ'ın Baskil ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir sarsıntı daha yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü ilk önce 6,8 olarak verdi, daha sonra ise bunu 6,5'e revize etti. Kandilli, depremin derinliğinin 5 kilometre olduğunu belirtti.

Kurumların büyüklük değerleri arasındaki fark her iki kurumun da depremin büyüklüğünün ölçümüyle ilgili farklı bir değeri baz almasından kaynaklanıyor. Kandilli, Richter ölçeği olarak da bilinen yerel büyüklüğü (ML) gösteren veriyi kullanırken, AFAD ise büyüklük göstergesi olarak moment büyüklüğünü (Mw) veriyor.

Elazığ'da cep telefonu ve internet başta olmak üzere iletişim konusunda sıkıntılar yaşandığı yönünde haberler geliyor.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, olası ihtiyaç için hastanelere ilave kan tedarik planlaması yapıldığını söyledi.

Soylu: Elazığ'da can kaybı bilgisi yok, Malatya'da bir kişi hayatını kaybetti

Bakan Soylu, Elazığ'da kendilerine ulaşan can kaybı bilgisinin olmadığını söyledi.

Soylu, "Sivrice, Pötürge, Elazığ merkezde ölüm bilgisi bize ulaşmadı. Sivrice merkezde ciddi bir sarsıntı olduğunu biliyoruz. Tüm ekiplerimizi oralara yönlendirdik. Ancak şu ana kadar verebileceğimiz bilgi budur. 6,8'den sonra artçı sarsıntılar geldi. Çevre ilçelerde de 5'in üzerinde artçılar oldu. Şu ana kadar herhangi bir ölüm ihbarı yok, yaralanmalar var. Bu çerçevede tedbirler alınıyor" dedi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, askeri birliklerde büyük bir hasar görünmediğini belirterek, Sivrice merkez dışında taşrada bazı kayıplar olabileceğinin değerlendirildiğini aktardı.

Akar, "Askeri birliklerimiz hem kara hem hava birliklerimize gerekirse teyakkuz talimalatını verdik. Herhangi bir ihtiyaç halinde halkımıza yardım etmek üzere arkadaşlarımız hazırlıklarına devam ediyor. Sivrice merkezde can kaybı yok, şimdiye kadar gelen haberler rahatlatıcı" dedi.

Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, TRT Haber canlı yayınında, gelen ilk bilgilere göre can kaybı olmadığını belirtti.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, saha çalışmalarının başlandığını ifade etti.

Güllüoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada, "Ekiplerimiz saha çalışmalarına başladı, Gelişmeler takip ediliyor" dedi.