Akşener Yeniden Genel Başkan Akşener Yeniden Genel Başkan

Şimşek, yaptığı değerlendirmede, "Ekonomi politikalarımız kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmada kararlıyız. Merkez Bankasının dünkü açıklamasında belirtildiği gibi bu bir süreçtir. Kararlılıkla kademeli olarak bu süreç yönetilecektir" ifadesini kullandı.

Merkez Bankası'nın haziran ayı politika faizini yüzde 15 seviyesine çıkarması, yüzde 40'a kadar beklenti içinde olan yabancı bankaları da hayal kırıklığına uğrattı. Bloomberg'ün haberinde, politika faizinin yüzde 8.5'tan yüzde 15'e yükseltilmesinin "öngörülerin altında kaldığını" ancak aşamalı artış sözü verildiği belirtildi. Bloomberg, "Politika yapıcılar aşırı ucuz para döneminden aşamalı dönüşüm yaşanacağını söyledikleri bir döneme geçerken, Merkez Bankası çoğu ekonomistin beklediğinden ciddi ölçüde düşük bir artış yaptı" ifadelerini kullandı.

Faiz artışının beklenilenden düşük olması döviz kurlarının da ateşini yükseltirken, dolar/TL gece saatlerinde 25,48 seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı. Doları euro takip ederken, döviz kurundaki artış gram altının 1.567 TL'ye kadar yükselerek yeni tarihi zirvesine ulaşmasını sağladı.