Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bin olmasıyla ilgili süreci değerlendirdi. Karakaş, "En düşük memur maaşını 22 bin lira olarak baz aldığımız zaman en düşük memur emekli maaşının 15 bin 320 lirayı bulacağını söyleyebiliriz" dedi.

Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bin lira olması için yüzde 94'lük bir zam yapılması gerektiğini söyleyerek, "Yüzde 94'lük bir artış yaptığımızda en düşük memur aylığı 22 bin 26 liraya yükselmektedir. Diğer memurların maaş artışı da kademeli bir şekilde yaptıkları göreve göre, unvana göre, derecelerine göre ve diğer mesleki kariyer kriterlerine göre artış olacaktır. Buna örnek olarak bekçi maaşı hali hazırda 15 bin 170 liradır. Dolayısıyla en düşük memur maaş 22 bin lira olduğu zaman bir bekçinin maaşı da 27 bin 579 liraya kadar yükselecektir. Yine bir hemşirenin maaşı 16 bin 900 lirayken bu zamlarla birlikte bunun 30 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz. Son bir örnek de polisleri örnek olarak verecek olursak bir polis maaşı 19 bin civarındadır. Elbette ki bu rakamlarda aile payı, çocuk yardımına göre değişmektedir. Bizim hesaplamamızda 19 bin 130 lira olarak aldığımız zaman polis maaşını bunun da 33 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Rusya'da Bulunan Wagner Grubu Nedir? Darbe mi Yapacaklar? Rusya'da Bulunan Wagner Grubu Nedir? Darbe mi Yapacaklar?

Karakaş, yaptığı açıklamada, memurlara yapılacak olan zammın doğrudan memur emeklilerine de yansıyacağını belirterek, "Memur emeklilerinin maaş artışı SSK'lılardan ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı. Dolayısıyla en düşük memur maaşını 22 bin lira olarak baz aldığımız zaman şu anda en düşük Memur emeklisinin maaşı 7 bin 901 lira olduğunu görüyoruz. Memurlara yapılacak olan bu zammı buraya uyarladığımız zaman en düşük memur emekli maaşını 15 bin 320 lirayı bulacağını söyleyebiliriz. Yine diğer memur emeklileri de mevcut çalışan memur emeklileri gibi görevi, unvanı ve emekli olduğu mesleğin kariyer olup olmadığı gibi kriterlere göre artış olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.