Araç kiralama firmalarında yoğunluk yaşanırken, uzmanlar ise dolandırıcılara karşı uyarılarda bulundu. Vatandaşları sahte sitelere karşı dikkatli olmaları hususunda uyaran firma sahipleri, özellikle araç kiralayanların bizzat şubelerden gelip araçlarını alması gerektiğine dikkat çekti.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, araç kiralayanların ödeme yaparken dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, “Her tatil sonrası bizlere yoğun şikayetler gelir. Bunlar genellikle bayram tatilinde araba kiralayıp o araba ile seyahate giden insanlardan oluyor. Araba kiralayacak olanlar aman dikkat. Kurumsal olan firmalar var, olmayan firmalar var. Ama en büyük risk şu, arabayı kiralayan kişiye diyorlar ki, 'Sen bize bir kredi kartından açık tarihle provizyon çek.

Akşener 6'lı Masadan Ayrıldı… Akşener 6'lı Masadan Ayrıldı…

 Ya senet imzala ya da çek imzala.' Büyük meblağlar koyarak daha sonra da tüketiciyi mağdur ettiklerini görüyoruz. Bu nedenle o kredi kartı bilgilerini veren vatandaş şunu iyi bilmeli, arabayı teslim ettikten sonra, bazen de aylar sonra kendisine icra takibi yapılabiliyor. Çünkü arabayı sen getirdin ama debriyaj balatası yanmıştı veya çamurluğu çizikti diyor. Bu nedenle arabayı teslim alırken ve teslim ederken telefonla fotoğraflarını çeksinler. Hatta mümkünse videosunu çeksinler. Teslim alırken ve ederken tutanağa tam eksiksiz teslim edilmiştir notunu düşsünler. Ayrıca kredi kartı bilgilerini paylaşırken de çok dikkatli olmalılar, kurumsal olmayan firmalarda özellikle. Daha sonra icra takibi başlatılıyor. Vatandaşlarda avukata parayı nasıl yetiştireceğim diye telaşlanıp o haksız talep edilen bedelleri ödüyor" dedi.