Bu hafta itibariyle 850 TL ile 1250 TL arasında değişen aile destek paketi ödemelerinin sağlanmasının ardından, farklı destek programları ile ilgili araştırmalar gerçekleştiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı duyuruyu ile Kurban Bayramı öncesinde aile destek paketi ödemelerinin verildiğini açıklamıştı. Aile destek paketi ödemelerinin yanı sıra, farklı sosyal yardım ödemeleri de iletiliyor. Bu çerçevede, toplam 4.8 milyar TL tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarının sağlanmasının ardından bakanlık bilgilendirmede bulundu.

Haziran 2024 Yaşlı ve Engelli Aylığı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı toplam 4.8 milyar TL tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını Kurban Bayramı öncesinde ülke genelindeki hak sahibi vatandaşlara iletti. Yaşlı aylığı çerçevesinde yaklaşık 2.7 milyar TL, engeli aylığı kapsamında yaklaşık 2.1 milyar TL ödeme yapılırken, desteklerin sağlanmasının ardından bakanlığın sosyal medya hesabı üzerinden bilgilendirme metni yayınlandı. Söz konusu desteklere ilişkin bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

‘’Kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programlarımızla, engelli ve yaşlı vatandaşlarımızı desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, Haziran ayına ilişkin toplam 4,8 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık’’

Turk Lirasi Emekli Odeme

Yaşlı ve Engelli Aylığı Zammı 2024 Temmuz

Yaşlı ve engelli aylığı çerçevesinde haziran ayında yurt çağındaki vatandaşların hesabına toplam 4.8 milyar TL aktarılmasının ardından, farklı sosyal yardım ödemeleri ile ilgili araştırmalar gerçekleştiriliyor. Bu durumda, Kurban Bayramı öncesinde farklı desteklerin sağlanması halinde bakanlığın resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirme metinleri yayınlanacak. Destek ödemelerinin hangi tarihlerde verileceğinin yanı sıra, sosyal yardımlardaki artış miktarı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Yaşlı ve engelli aylıklarının da aralarında yer aldığı destek ödemelerine ocak ayında memur maaş katsayısına göre zam yapılmıştı. Bu durumda, temmuz ayında memur maaşlarının yüzde 20'ye yakın oranda zamlanacağı tahmin edildiği için yaşlı engelli aylığında da yüzde 20'ye yakın oranda artış hayata geçebilir.

Editör: Ali Ölmez