Terörle mücadele konusuna da değinen Bakan Akar, PKK'nın çöküş içerisinde olduğunu ve bunu kendi elemanlarının ifade ettiğini söyleyerek, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini bildirdi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Terörle mücadele bildiğiniz gibi Mehmetçiğin büyük bir başarısıyla devam ediyor. Yurt içinde, sınır ötesinde Mehmetçik görevleri hakkıyla yerine getiriyor. Şehitlerimizin tek damla kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Şuanda terör örgütü ciddi bir sıkıntı içerisinde, katılımlar sıfır oldu, kaçışlar çoğaldı ve bir çöküş halinde yaşadıklarını da kendi elemanları tekrar tekrar dile getiriyor. Bu çöküşün tamamlanmasını, artık bu örgütün kullanılamaz olduğunu, miadının doldurduğunu da dünya alemin görmesini bekliyoruz. Çevremizdeki insanların, çevremizdeki ülkelerin bunu anlamasını bekliyoruz. Fakat her şeyin ötesinde Mehmetçik görevini yapmaya devam ediyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar da mücadele devam edecek. Durmayacağız, durmak yok. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, terör yuvaları tamamen temizleninceye kadar Irak'ın kuzeyinde devam edecek" ifadelerini kullandı.

"İster helikopter, ister para versinler. Bunların üstesinden geleceğiz"
Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru kurma teşebbüsünün olduğunu dile getiren Akar, "Suriye'nin kuzeyinde biliyorsunuz bir terör koridoru kurma teşebbüsü oldu, yine bunu Mehmetçik müsaade etmedi. Oradaki teröristler kazdıkları kuyuya gömüldüler. Bazılarının hayalleri suya düştü. Bu teröristlere ister helikopter, ister çimento, ister silah ve mühimmat, isterse para versinler ne verirlerse versinler, bunların arkasında kim olursa olsun inşallah asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasıyla bunların üstesinden geleceğiz" diye konuştu.

"Terörle arasına mesafe koyamayanlarla çok ciddi sorunumuz var"
Seçim çalışmalarına başladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Hulusi Akar açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Bugün itibariyle seçim süreci başladı. Cumhurbaşkanımızın teveccühüyle böyle bir vazife aldık, inşallah üstesinden geleceğiz. Hemşehrilerimizin bizlere desteği olacağına inanıyorum. Ülkemizin ve milletimizin hayrına ne varsa onun yanındayız. Burada en önemli konu; ülkemizin birliği, bütünlüğü, bekası ve refahı. Buna karşı ne varsa buna karşıyız. Terörle arasına mesafe koyamayanlara karşıyız. Asil milletimizin bu konuda mutlaka uyanık olacağına inanıyorum. Bizim yıllarca mücadele ettiğimiz PKK ile işbirliği yapan siyasi kurum ve kuruluşlarla, onlarla ittifak yapanlarla milletimiz bunu görecektir. Bizim kimsenin etnik, dini, mezhepsel bir sorunumuz yok fakat terörle arasına mesafe koyamayanlarla çok ciddi sorunumuz var."