Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de sorular yönelten Ataş, “TÜİK’e göre enflasyon yüzde 38,21’ken IMEI kayıt ücretinin yüzde 228 oranında artmasının sebebi nedir?” dedi.

MHP’li Özdemir, sanayi bölgelerinde yaşanan kira artışlarını sordu MHP’li Özdemir, sanayi bölgelerinde yaşanan kira artışlarını sordu

Cumhurbaşkanı imzalı kararnameyle yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harç 6 bin 91 TL’den, 20 bin TL’ye çıkarıldı. Konuyu İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
 

VATANDAŞ EKONOMİK OLARAK ZORLANIYOR
Yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çeken Milletvekili Ataş, “Son zamanlarda, akıllı telefonların vergiler ve döviz kurları nedeniyle ülkemizde yüksek fiyatlardan satıldığı ve kullanıcıların istedikleri telefonlara ulaşmalarının zorlaştığı konusu gündemde yer almaktadır. Bu durum, pek çok vatandaşımızın ekonomik olarak zorlanmasına ve teknolojik gelişmelerden yeterince faydalanamamasına yol açmaktadır” dedi.
 

YÜZDE 228 ORANINDA ARTIŞ VAR! VATANDAŞ TEKNOLOJİYE ULAŞAMAZ HALDE
“Ülkemizde akıllı telefonlara sürekli zam gelirken, IMEI kayıt ücreti olarak bilinen harç ücreti geçtiğimiz yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir” diyen Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “2023 yılında ise bu ücretin yüzde 228 oranında artarak 20 bin TL'ye yükseltilmiş olması oldukça dikkat çekicidir. Bu yüzden vatandaşlarımız hem yurtiçinden hem de yurt dışından teknolojiye ulaşamaz hale gelmiştir” diye konuştu.

VATANDAŞA VERİLEN SÖZ TUTULACAK MI?
İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de sorular yöneltti ve cevap istedi. Milletvekili Ataş, Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e, şu soruları yöneltti ve cevap istedi: IMEI kayıt ücretinin son yıllarda büyük ölçüde artmasıyla ilgili olarak, bu artışın nedenleri ve gerekçeleri nelerdir? TÜİK’e göre enflasyon yüzde 38,21’ken IMEI kayıt ücretinin yüzde 228 oranında artmasının sebebi nedir? IMEI kayıt ücretindeki bu yüksek artışın, akıllı telefonların fiyatlarındaki yükselişi nasıl etkilemektedir?  Vergi politikalarında yapılan düzenlemeler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar göz önüne alındığında, günümüz dünyasında tartışmasız bir zorunluluk olan akıllı telefon fiyatlarını makul seviyelere çekmek için başka hangi önlemler alınmaktadır veya alınması planlanmaktadır? Vergiler ve harçlar nedeniyle yüksek fiyatlardan satılan akıllı telefonlar, teknolojiye erişimi kısıtlamakta ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamalarını zorlaştırmaktadır. Bu durumu hafifletmek veya düzeltmek için planlanan adımlar ve politikalar var mıdır? Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen akıllı telefonlarla ilgili olarak vergi politikalarında yapılması düşünülen değişiklikler veya kolaylıklar bulunmakta mıdır? AK Parti 2023 seçim beyannamesine göre yükseköğretim öğrencilerine vergi istisnalı cep telefonu ve bilgisayar müjdesi de verilmişken bu konuda henüz adım atılmamış hatta tam aksine vergiler artmıştır. Seçim beyannamesinde yer alan bu vaadin yerine getirilmesi için bir çalışma bulunmakta mıdır?