Hulusi Akar: “Filistin’de yaşanan savaş değil, soykırımdır” Hulusi Akar: “Filistin’de yaşanan savaş değil, soykırımdır”

“Yargı, AKP iktidarında ayaklar altına alınmış, rüşvet, iş takibi, aracılık, usulsüzlük iddialarının odağına oturmuştur” diyen Ataş, AKP’lilerin birçoğunun da yargı sisteminin yerini rüşvet, yolsuzluk, kayırmacılık, torpil sisteminin aldığını kabul ettiklerini söyledi.

Milletvekili Dursun Ataş, “Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı dahi yargı mensuplarının kirli iş yapmayı kendine hak gördüğünü, çete liderlerinin yargılama bile yapılmadan salıverildiğini, uyuşturucu baronlarının beraat ettirildiğini, para karşılığı, talimatla suçlulara beraat kararı verildiğini, yargıda korku imparatorluğunun kurulduğunu ihbar etmiştir” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te konuştu. Genel kurulda görüşülen Türk yargısının sorunlarının araştırılması hakkındaki görüşmeler üzerine söz alan Ataş, “21 yıllık AKP iktidarının ekonomiden dış politikaya, tarımdan sağlığa, eğitimden yargıya her alanda yarattığı çürümeyi ne yazık ki bugün yaşayarak görüyoruz” dedi.
 

YARGI, AKP İKTİDARINDA AYAKLAR ALTINA ALINMIŞ RÜŞVET, İŞ TAKİBİ, ARACILIK, USULSÜZLÜK İDDİALARININ ODAĞINA OTURMUŞTUR
“AKP’nin her alanda yarattığı bu çürüme en çok da yargı sistemimize zarar vermiştir” ifadelerini kullanan Milletvekili Dursun Ataş, “Bir devleti ayakta tutan demokratik hukuk devletinin en önemli unsuru olan yargı, AKP iktidarında ayaklar altına alınmış; rüşvet, iş takibi, aracılık, usulsüzlük iddialarının odağına oturmuştur. İktidarın sopasına, tarikatların, cemaatlerin maalesef ki yuvasına dönüşmüştür. Bizim kimsenin hakkını yeme, iftira atma gibi bir derdimiz yok. Nitekim, AKP iktidarı ilk yıllarında CMK, TCK gibi temel kanunlarda önemli adımlar atmış, Avrupa Birliği standartlarında hatta ondan daha da ileride kanunlar yapmıştı. Ancak daha sonraki süreçte, özellikle FETÖ’cüler yargının en önemli makamlarına getirilmiş, Ergenekon, Balyoz gibi uydurma davalarla FETÖ-AKP iş birliğinde yargı ayaklar altına alınmış, FETÖ’cü hâkim ve savcıların heykellerinin dikilmesi teklif edilmiş, zırhlı araçlar tahsis edilmiş, kozmik odalara girilmiş, Anayasa’yla HSK’nın yapısı değiştirilmiş, ‘Yetmez ama evet’ diyerek yargı belli grupların elinle teslim edilmiştir” diye konuştu.
 

HER GÜN ORTAYA ÇIKAN YOLSUZLUK, HIRSIZLIK, CİNAYET İHBARLARI KARŞISINDA YARGININ ÜÇ MAYMUNU OYNADIĞI GÜNLER BAŞLAMIŞTIR
Meclis’teki konuşmasında 17-25 Aralık sürecinde yaşananlara da dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, FETÖ Borsasından sınavlardaki haksızlıklara kadar yaşanan acı tabloyu da bir kez daha gündeme taşıdı. Milletvekili Ataş, “17-25 Aralık ve sonrasında 15 Temmuz yaşanmış, dünün yargılayanları yargılanmaya başlanmış, FETÖ’den boşalan hâkim ve savcıların yerini sınavda barajı bile geçemeyen AKP’liler ve yandaşları almış, FETÖ borsaları kurulmuş, parasını ödeyen örgüt mensupları dışarıda gezerken bankaya para yatıran, sendikaya üye olan, gazeteye abone olan cezaevlerine gönderilmiştir. Yargıdaki çürümüşlük hız kesmeden devam etmiş, vatandaşın şirketlerine, otellerine, mülklerine çöküldüğü görülmüş, bunları gündeme getiren gazeteciler tutuklanmıştır. Her gün ortaya çıkan yolsuzluk, hırsızlık, cinayet ihbarları karşısında yargının üç maymunu oynadığı günler başlamıştır” şeklinde konuştu.
 

RÜŞVET, YOLSUZLUK, KAYIRMACILIK, TORPİL SİSTEMİNİ AKP’LİLER DE KABUL EDİYOR
AKP’lilerin birçoğunun da yargı sisteminin yerini rüşvet, yolsuzluk, kayırmacılık, torpil sisteminin aldığını kabul ettiklerini söyleyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Sonuç olarak, AKP iktidarında yargı bağımsızlığı öldürülmüş, tarafsızlık Anayasa’da yazılan anlamsız bir kelimeye bürünmüştür, yargıya güven ise sıfıra inmiştir” dedi.
 

BAŞSAVCI YARGIDA KORKU İMPARATORLUĞUNUN KURULDUĞUNU BİRİNCİ AĞIZDAN İHBAR ETMİŞTİR! AKP’NİN YARGIDA YARATTIĞI ÇÜRÜMENİN ACİLEN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
2022 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nin düşündüren verilerini de paylaşan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Verilere göre de Türkiye 140 ülke arasında 116’ncı sıraya kadar düşmüştür. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı dahi yargı mensuplarının kirli iş yapmayı kendine hak gördüğünü, çete liderlerinin yargılama bile yapılmadan salıverildiğini, uyuşturucu baronlarının beraat ettirildiğini, para karşılığı kararların verildiğini, talimatla suçlulara beraat kararı verildiğini, yargıda korku imparatorluğunun kurulduğunu birinci ağızdan ihbar etmiştir. AKP iktidarının 5 bin yıllık Türk yargısını getirdiği nokta ne yazık ki budur. Bu yüzden AKP’nin yarattığı bu çürümenin acilen önüne geçilmesi, yargıda reform yapılarak yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığın sağlanması devletin en önemli ve acil sorunlarının başında gelmektedir” diye konuştu.