“Göz göre gelen felakete kulak tıkayan, sorumluluğu bulunan herkesin adalet huzurunda hesap vermesini sağlayacağız” diyen Milletvekili Ataş, “Bu feryat eden anneye, enkazın altındaki ailesiyle konuşa konuşa onları ebediyete uğurlayan çocuğumuza ve kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza borcumuzdur” diye konuştu. Milletin AKP’ye güvenmediğini dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, deprem nedeniyle gerçekleştirilen “Türkiye tek yürek” kampanyasında dikkat çekerek, toplanan  paranın akıbetinin de tıpkı daha önce toplanan “deprem vergileri” gibi belirsiz olduğunu söyledi. Ataş, “Deprem için alınan sadece özel iletişim vergisinin 1999-2022 yılları arasındaki toplamı bugün 160 milyar liradır yani ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan miktardan daha fazla, ama bu paranın akıbeti de belirsiz” ifadelerini kullandı

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) vatandaşın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmeye devam ediyor.  Meclis’te görüşülen “Afet Yeniden İmar Fonu” Kanun Teklifi’nin 2’nci maddesi üzerine parti grubu adına söz alan Ataş, konuşmasına “Ülkemizin yaşadığı en büyük doğal felaketlerden biri olarak kabul edilen Kahramanmaraş, Pazarcık, ve Elbistan merkezli 2 deprem büyük can kaybı ve yıkıma sebep olmuş, ülkemizin depreme hazırlıksız oluşu ve yönetim zafiyeti yüzündense asrın felaketine dönüşmüştür. Buradan bir kez daha depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara başsağlığı ve sabırlar diliyorum” ifadeleriyle başladı.

GÖZ GÖRE GELEN BU FELAKETE KULAK TIKAYAN, SORUMLULUĞU BULUNAN HERKESİN ADALET HUZURUNDA HESAP VERMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

“İYİ Parti olarak milletimizin acılarını ve yaralarını saracak iradeyi inşa edeceğiz, göz göre gelen bu felakete kulak tıkayan, sorumluluğu bulunan herkesin adalet huzurunda hesap vermesini sağlayacağız” diyen Milletvekili Dursun Ataş, “Bu, yüce Türk milletine sözümüzdür, enkazın başında çocuğunun kurtarılması için günlerce yardım bekleyen babaya, ‘5 çocuğumu kaybettim, kimse yoktu’ diye feryat eden anneye, enkazın altındaki ailesiyle konuşa konuşa onları ebediyete uğurlayan çocuğumuza ve kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza borcumuzdur” diye konuştu.

BU FON FONUN ZATEN DERİN BİR KRİZ İÇİNDE OLAN EKONOMİMİZE BÜYÜK ZARARLAR VERECEĞİ AÇIK

Meclis’te görüşülen kanun teklifiyle ilgili olarak Ataş, “Afet bölgesinin yeniden imarı için fon kurulmasına katılıyoruz ancak getirilen teklifte fon bütçe dışı tutulmuş, kuvvetli denetimin dışında bırakılmıştır. Ülkemiz daha önce bu bütçe dışı fon uygulamalarından oldukça zarar görmüştür. Nitekim, bu uygulama 2001 ekonomik krizinin sebeplerinden de biri olmuştur. Bu kanun teklifiyle bütçe dışında bir yapı oluşturulmaktadır. Bütçe disiplinden uzaklaşılmasına neden olan fonun zaten derin bir kriz içinde olan ekonomimize büyük zararlar vereceği de açıktır” dedi.

“DEPREM VERGİLERİ NEREDE?’ SORUSU AKP HÜKÜMETLERİNCE HEP YANITSIZ BIRAKILMIŞTIR

Deprem nedeniyle düzenlenen yardım kampanyalarında toplanan paraların akıbetini de soran İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Milletimiz bu konuda AKP Hükümetlerine güvenmemektedir. Nitekim, milletimizin ‘Deprem vergileri nerede?’ sorusu AKP Hükümetlerince hep yanıtsız bırakılmıştır” dedi.

MİLLETİMİZ AKP HÜKÜMETLERİNE GÜVENMİYOR! “TÜRKİYE TEK YÜREK” KAMPANYASINDA TOPLANAN  PARANIN AKIBETİ DE BELİRSİZ!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şu ifadeleri kullandı: Canlı yayınlanan “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında büyük bir şovla toplanan 115 milyar liralık yardım parasının bu Fona aktarılmayacağı da belirtilmiştir. Bu paraların büyük bir kısmının kamu bankalarından ve şirketlerin vereceği vergilerden bağışlandığını yani milletin parası olduğunu hep beraber canlı yayında izledik ama bu para tamamen denetim dışı bırakılmıştır, bu paranın akıbetinin ne olacağı, nasıl kullanacağı denetiminin nasıl yapılacağı belirsizdir. Milletimiz bu konuda AKP Hükümetlerine güvenmemektedir. Nitekim, milletimizin “Deprem vergileri nerede?” sorusu AKP Hükümetlerince hep yanıtsız bırakılmıştır. Oysa, deprem için alınan sadece özel iletişim vergisinin 1999-2022 yılları arasındaki toplamı bugün 160 milyar liradır yani “Türkiye Tek Yürek” kampanyasında toplanan miktardan daha fazladır ama bu paranın akıbeti de belirsizdir.

HÜKÜMETİN ENKAZDAN VATANDAŞI ÇIKARMASI GEREKİRKEN VATANDAŞIMIZ HÜKÜMETİ ENKAZDAN ÇIKARMAYA ÇALIŞTIĞI İÇİN ENKAZ ALTINDA KALMIŞ BU HÜKÜMETE ŞAŞIRMIYOR

“Hükümetin enkazdan vatandaşı çıkarması gerekirken vatandaşımız Hükümeti enkazdan çıkarmaya çalıştığı için enkaz altında kalmış bu Hükümete şaşırmıyor” diyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Sonuç olarak, bugün, 160 milyar lira deprem vergisi ortada yok; 115 milyar lira bağışın denetimi yok; çadır, battaniye satma telaşına düşmüş bir Kızılay var; AKP'nin arka bahçesine dönmüş,  yöneticiliğini imamların yaptığı, saatlerce, günlerce enkazlara ulaşamayan, koordinasyon bile beceremeyen bir AFAD var. Depremin üstünden bir aydan daha fazla zaman geçmiş olmasına rağmen milletin barınma, giyecek, yiyecek sorununu bile çözememiş bir Hükümet var. Toplanan yardım ve vergiye rağmen kameraların karşısına geçip “Milletten kahvaltılık çay, şeker istiyoruz.” diyen bir İçişleri Bakanı var. Evet, şaka değil ama ne yazık ki milletimiz bu kötü yönetimi defalarca gördüğü için şaşırmıyor. Milletimiz 15 Temmuz’da devleti sokaktan topladığı için artık bu başarısız iktidara şaşırmıyor. Hükümetin enkazdan vatandaşı çıkarması gerekirken vatandaşımız Hükümeti enkazdan çıkarmaya çalıştığı için enkaz altında kalmış bu Hükümete şaşırmıyor” şeklinde konuştu.

MİLLET DAMADIYLA DEVLETİ İFLASIN EŞİĞİNE GETİRİP, VATANDAŞIN YASTIK ALTINDAKİ DÖVİZİNE, ALTININA GÖZ DİKENLERİN BU BECERİKSİZLİĞİNE ŞAŞIRMIYOR

Milletin artık AKP iktidarının yaptıklarına şaşırmadığını söyleyen Milletvekili Dursun Ataş, “Damadıyla devleti iflasın eşiğine getirip milletin yastık altındaki dövizine, altınına göz dikenlerin bu beceriksizliğine şaşırmıyor. Pandemi döneminde diğer hükümetler vatandaşlarına yardım yağdırırken, bizim Hükümetimizin millete IBAN attığını gördükleri için bu liyakatsiz, beceriksiz iktidara şaşırmıyor” dedi.

MİLLET SİZE HAKKINI HELAL ETMİYOR, BUNLARIN HESABINI SANDIKTA SORACAKTIR, AZ KALDI

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te yaptığı konuşmada “Milletimiz Hükümetin bu vasatlığına artık şaşırmamakta ama sandıkta hesap soracağı günü de sabırsızlıkla beklemektedir. Çünkü siz FETÖ'ye aldatıldınız, 15 Temmuzda başımıza bombalar yağdı, yüzlerce vatandaşımızı kaybettik; çıkıp helallik istediniz. Çünkü siz pandemide milleti mağdur ettiniz; sonra çıkıp helallik istediniz. Çünkü siz milleti enkaz altında bıraktınız; sonra çıkıp helallik istediniz. Millet size hakkını helal etmiyor, bunların hesabını sandıkta soracaktır, az kaldı” ifadelerini de kullandı.