AKP’nin seçim vaatlerine dikkat çeken Ataş, “Ne söyledikleri gibi uçabildik ne de şahlanabildik. Emekli, asgari ücretli, memur yoksulluk sınırında yaşıyor ama iktidar ‘ilk 5 ekonomiye gireceğiz’ diyor. Kişi başına düşen millî gelir 17 bin 500 dolar olacakmış, mış mış mış. Söyleyin, size nasıl inanalım?” dedi. Milletvekili Ataş, ayrıca “5 bin liralık ve tüm emeklileri kapsamayan  ikramiye de seçime yönelik bir sadakadan ibarettir” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuştu. ‘Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ üzerine parti grubu adına söz alan Ataş, vatandaşların yaşadığı ekonomik sorunları da gündeme taşıdı.  Ataş, “Ne yazık ki yine bir torba kanun teklifiyle karşı karşıyayız” dedi. Görüşülen teklifin 8 farklı kanunda birbirinden farklı düzenlemeleri öngördüğünü ifade eden Ataş, ağırlıklı olarak Turizm Komisyonunda düzenlemeler içeren teklifin Turizm Komisyonunda bile görüşülmediğini söyledi.
 

İKTİDAR SAHİPLERİ HİÇ DÜŞÜNDÜ MÜ, EMEKLİ OLAN BİRİ KEYFİNDEN Mİ ÇALIŞIYOR
“Milletimizin kaliteli ve nitelikli kanun yapmamız için bizlere verdiği yetki, AKP iktidarı tarafından maalesef gasbedilerek bizlere kullandırılmamaktadır” diyen Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: Özellikle üzerinde özenle çalışılması gereken bir kanun teklifi olan emeklilerimize bir defaya mahsus verilmesi planlanan Cumhuriyet Bayramı ikramiyesine ilişkin bir madde de yeterli zaman ve kaynak ayrılmadan kanun teklifine eklenmiştir. Bugün bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için sadece gıda harcamalarını esas alan açlık sınırı 13.334 lira, en düşük emekli maaşı ise 7.500 liradır. Görüldüğü gibi emeklerimiz açlık sınırının bile çok altında yaşam sürerken kanunda teklifinde teklif edilen miktar sadece 5 bin lira. Bu 5 bin lira da Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'in söylediği gibi ‘Yerel seçim sadakasından ibarettir’ Üstelik, teklife göre bu 5 bin liracık ikramiyeden emekli olup fiilen çalışmaya devam edenler yararlanamayacak. Acaba, iktidar sahipleri hiç düşündü mü, emekli olan biri keyfinden mi çalışıyor, yoksa emekli maaşıyla geçinemediği için mi çalışıyor? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ise: ‘Çalışan emeklileri kapsam dışında bıraktık. Mücbir sebeplerden dolayı bütçemizde bir kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık, elde edebileceğimiz maksimum sonuç buydu’ diyor. Bu mücbir sebebi yaratan kim? AKP. Bunun cezasını ödeyen kim? Vatandaş. Ama saray ahalisine, yandaş bürokratlara, eski siyasetçilere, danışmanlara 3-5 maaş; emekliye gelince ise ‘Bütçe yok, maksimum bunu verebiliriz’
 

NE SÖYLEDİKLERİ GİBİ UÇABİLDİK NE DE ŞAHLANABİLDİK! EMEKLİLERİNE 5 BİN LİRAYI BİLE VEREMEYEN BİR ÜLKEYE DÖNÜŞTÜRDÜLER

AKP iktidarının seçim öncesi verdiği sözlere dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “12 Haziran 2011 Genel Seçimleri öncesinde ‘Türkiye Hazır, Hedef 2023’ başlığıyla duyurulan ve o günden beri her fırsatta hedef gösterilen, onlarca vaadin sıralandığı 2023 yılı geldi, hatta yılın bitmesine de 68 gün kaldı. Sonuç? Sonuç ortada. Ne söyledikleri gibi uçabildik ne de şahlanabildik. Türkiye’yi 100’üncü yılında emeklilerine 5 bin lirayı bile veremeyen bir ülkeye dönüştürdüler” dedi.
 

EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ, MEMUR YOKSULLUK SINIRINDA YAŞIYOR AMA İKTİDAR ‘İLK 5 EKONOMİYE GİRECEĞİZ’ DİYOR
AKP iktidarına Meclis’teki konuşmasında 2023 hedeflerini de hatırlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Dünya ekonomileri arasında ilk 10’a girecektik, bugün 21’inci sıraya geriledik” diye konuştu. Ataş, “İktidara 2023 hedeflerini hatırlatalım; Dünya ekonomileri arasında ilk 10’a girecektik, bugün 21’inci sıraya geriledik. Şimdi 2023’ten vazgeçtiler, 2053 yılını hedef gösteriyorlar. Emekli, asgari ücretli, memur yoksulluk sınırında yaşıyor ama iktidar ‘2053 yılında ilk 5 ekonomiye gireceğiz.” diyor; yine masal anlatıyorlar. Enflasyon bu yıl tek haneli olacaktı, enflasyon tek hanelere inmediği gibi, kat kat da arttı. Yıllık enflasyon TÜİK’e göre yüzde 61, ENAG’a göre ise yüzde 130. Emekli maaşına gelen zam ise sadece yüzde 25. İşsizlik oranı bu yıl yüzde 5’in altına inecekti, bugün TÜİK’e göre yüzde 10, gerçekte ise yüzde 10’un çok üstünde. Kişi başına millî gelirimiz 25 bin dolar olacaktı, yıl sonunda 10 bin doları aşarsak şükredecek duruma geldik. Milyonlarca emeklinin aldığı para ise yıllık 3.500 dolar. Daha önce hiçbir planını tutturamayan iktidar şimdi 12’nci Kalkınma Planı’nı yayımladı. Buna göre, 2028 yılında işsizlik yüzde 7,5’e; enflasyon yüzde 4,7’ye düşecekmiş. Kişi başına düşen millî gelir 17.500 dolar olacakmış, mış mış mış. Söyleyin, size nasıl inanalım?” dedi.
 

5 BİN LİRALIK VE TÜM EMEKLİLERİ KAPSAMAYAN BU İKRAMİYE DE SEÇİME YÖNELİK BİR SADAKADAN İBARETTİR
“Sonuç olarak AKP iktidarı becerisizliğinin acı sonucunu vatandaşın omuzlarına yüklemeye devam etmektedir” ifadelerini de kullanan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “5 bin liralık ve tüm emeklileri kapsamayan bu ikramiye de seçime yönelik bir sadakadan ibarettir. Eğer samimiyseniz, defalarca teklif ettiğimiz gibi emekli maaşlarını derhâl asgari ücret seviyesine çıkarın, asgari ücreti de gerçek enflasyon rakamına göre ayarlayın. 100’üncü yılında bu ülke bu kötü yönetimi hak etmemektedir. Bu ülkenin hiçbir ferdi açlık sınırının altında yaşam sürmeyi hak etmemektedir. Memur, işçi, emekli, asgari ücretli, esnaf vatandaş bunu hak etmemektedir. Türk milleti, üzerinde doğmaktan gurur duyduğu bu cennet topraklarda ferah içinde yaşamayı hak etmektedir" şeklinde konuştu.