Milletvekillerine seslenen Ataş, “Farkında mısınız, yoksulluk sınırının 33 bin liraya dayandığı bir yerde 7.500 lira olan en düşük emekli maaşını konuşuyoruz” dedi.

“AKP’nin yarattığı enflasyon canavarı emekliyi çoktan yedi, bitirdi” diyen Ataş, alım gücündeki düşüşü de rakamlarla gözler önüne serdi. Ataş, “AKP’nin iktidara geldiği 2000’li yılların başında bir memur emeklisi emekli ikramiyesiyle ortalama bir ev fiyatının yüzde 70’ini ödeyebilirken bugün ancak yüzde 12’sini ödeyebiliyor. Karşımızda emeklilerin refah seviyesini cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine düşürmüş bir iktidar var” diye konuştu.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları Meclis’te anlattı. Türkiye’de 14 milyonu aşkın emeklinin bulunduğunu ifade eden Ataş, emeklilerin çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiklerini belirtti. 6 milyon vatandaşın en düşük emekli maaşı olan 7.500 lirayla bugün geçinmeye çalıştığını, ancak geçinemediklerini dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, “Yani bugün büyük şehirlerde ortalama bir ev kirası parasına geçinmeye çalışan milyonlar var. Buna rağmen AKP iktidarı emeklilerin sorunlarını görmezden ve duymazdan gelmeye devam ediyor. Evet, bugün karşımızda emeklilerin refah seviyesini cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine düşürmüş bir iktidar var ve aynı iktidar milletle dalga geçer gibi ‘Kimseyi enflasyon altında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz’ diyor. Günaydın, hiçbir bilimsel temeli olmayan ekonomi politikalarıyla yarattığınız enflasyon canavarı emekliyi çoktan yedi, bitirdi bile” diye konuştu.

AKP'NİN İKTİDARA GELDİĞİ 2000'Lİ YILLARIN BAŞINDA BIR MEMUR EMEKLISI EMEKLI İKRAMIYESİ İLE ORTALAMA BİR EV FİYATININ YÜZDE 70’İNİ ÖDEYEBİLİRKEN BUGÜN ANCAK YÜZDE 12’SINI ÖDEYEBİLİYOR!

Hulusi Akar: “Filistin’de yaşanan savaş değil, soykırımdır” Hulusi Akar: “Filistin’de yaşanan savaş değil, soykırımdır”

Bugün 7.500 lira maaş alan bir emeklinin bir önceki yıla göre 14 kilo daha az kırmızı et alabildiğini söyleyen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, alım gücünde yaşanan acı tabloyu da rakamlar üzerinden gözler önüne serdi. Milletvekili Dursun Ataş, “Bir emekli bir önceki yıla göre 24 kilo daha az tavuk eti alabiliyor, 42 kilo daha az pirinç alabiliyor, 41 kilo daha az fasulye alabiliyor, 18 kilo daha az nohut alabiliyor. AKP’nin iktidara geldiği 2000’li yılların başında bir memur emeklisi emekli ikramiyesiyle ortalama bir ev fiyatının yüzde 70’ini ödeyebilirken bugün aldığı ikramiyeyle ancak yüzde 12’sini ödeyebiliyor. Siz neye göre ‘Enflasyonun altında kimseyi ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz’ diyorsunuz? 6 milyon emeklinin maaşına zam yapmayan siz, memura verilen seyyanen zammı emekliye vermeyen siz, enflasyonu 3 haneli rakamlara çıkaran yine siz, emekliyi ucuzluk kuyruklarına mahkûm eden siz şimdi de diyorsunuz ki: ‘Dişinizi sıkın, sizin yılbaşında maaşınıza zam yapacağız’ En çok oyu aldığınız emekliyi yine seçim malzemesi yapıyor, yerel seçime kadar oyalıyorsunuz ama emeklinin artık sıkacak dişi dahi kalmadı” dedi. 

Meclis’te Milletvekillerine seslenen İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Farkında mısınız, yoksulluk sınırının 33 bin liraya dayandığı bir yerde 7.500 lira olan en düşük emekli maaşını konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.  

EMEKLILER SAĞLIKLI BESLENEMİYOR, ET YİYEMİYOR, TEMEL İHTİYAÇLARINI DAHI KARŞILAYAMIYOR! ÖMRÜNÜN SONLARINI PARKLARDA OTURARAK YA DA UCUZLUK KUYRUKLARINDA SIRA BEKLEYEREK GEÇİYOR 

İYİ Parti olarak en düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesini teklif ettiklerini, ancak bunun AKP iktidarı tarafından reddedildiğini de hatırlatan Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, şunları söyledi: İkramiyeler artırılsın dedik, reddedildi; defalarca kez emeklinin sorunları araştırılsın, refah seviyeleri artırılsın diye önerge verdik, reddedildi; emekliler arasındaki adaletsizlik giderilsin, çok pirim yatıran çok maaş alsın dedik, reddedildi; onlarca kanun teklifi verdik, reddedildi. Artık öyle bir noktaya geldik ki emekli, torunlarına harçlık veremiyor, kahveye gidip arkadaşlarına bir çay ısmarlayamıyor, sağlıklı beslenemiyor, et yiyemiyor, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor; ömrünün sonlarını parklarda oturarak ya da ucuzluk kuyruklarında sıra bekleyerek geçiriyor. Bunun için mi bir ömür çalıştı bu insanlar? 7.500 lira için mi ömür tüketip yıllarca düzenli prim ödediler?  

YANDAŞA, LÜKSE, ŞATAFATA, İSRAFA, SARAYA OLAN PARA EMEKLİ YE GELİNCE Mİ YOK OLUYOR?