Şirketin yaptığı değerlendirmeyi paylaşan Oran, aşı üreticisi olarak sorumluluğu çok ciddiye aldıklarını belirterek, “Aşıyla ilgili bir yükümlülüğün ileri sürüldüğü her vaka çok detaylı bir şekilde inceleniyor.” diye konuştu.

Oran, aşıyla ilgili yapılan fayda-risk değerlendirmesinin halen olumlu olarak kalmaya devam ettiğini kaydederek, “Güvenlik profili bugüne kadar iyi tanımlanmış bir üründen bahsediyoruz. Potansiyel olarak ciddi ve ölümcül hastalıkları azalttığı zaten dünya genelinde kanıtlanmış bir veri var elimizde. Dünya çapında 1.5 milyardan fazla insanın ve yalnızca Almanya’da 64 milyondan fazla insanın aşılandığını biliyoruz. Aynı zamanda çok düşük olası yan etki sayısı, aşının olumlu güvenlilik profilinin altını çiziyor” dedi.

Aşıyla ilişkili olabilecek olası yan etkileri dikkatlice izlediklerini vurgulayan Oran, bu amaç için veri tabanları ve bilimsel yayınlanan veriler olduğunun altını çizdi.

Oran, “BioNTech aşısını olanların içleri rahat olsun mu” sorusuna şu cevabı verdi: “Bunu söyleyebilecek kişiler ilaç üreticileri değil, bunu söyleyecek kişiler bunun yapılmasından sorumlu olan hekimlerimiz ve yetkili sağlık kuruluşlarıdır” dedi.