İyi Parti’de Kurultay Günü İyi Parti’de Kurultay Günü

7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücrete yapılacak ara zammın maratonu 13 Haziran'da başlayacak. İlk etapta gözler 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyonuna çevrilmişken Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, rakama ilişkin tahminlerini paylaştı.

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu ay itibarıyla toplanacak. Haziran ayı enflasyon oranı ile beraber netleşmiş olacak. Haziran ayı enflasyonu Temmuz’un 3’ünde açıklanacak. Bu dönemde enflasyon oranlarından başka parametreler de asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınacak. Geçtiğimiz dönemde Çalışma Bakanlığı’nın kamuoyu araştırması vardı. TÜRK-İŞ Başkanı’nın açlık sınırının altında olmaz talebi vardı.”

“Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar civarında olacağını işaret etmişti. Biz kamu işçilerine gelen zammı baz alırsak asgari ücrette 12 bin ile 12 bin 500 TL arası bir zamdan söz edebiliriz. Asgari ücrette 500 dolarlık referans değerimiz var. Bu referans değere göre asgari ücret 11 bin 500 ile 12 bin 500 TL seviyesinde olacaktır.” İfadelerini kaydetti.