AK Parti 14 Mayıs seçimleri öncesi büyük bir değişime imza attı. Dün YSK'ya teslim edilen milletvekili aday listesinin üçte ikisinin yeni isimlerle zenginleştirildiği görülürken, AK Parti birçok şehirde kadrosunu tamamen yeniledi.
 3 dönem kuralının istisnasız uygulandığı listede, Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı ve Mustafa Şentop gibi isimlere de yer verilmezken, genç isimler adaylar arasında kendilerine yer buldu. Ak Parti'nin yeni milletvekili aday listesi beklendiği gibi büyük bir değişime sahne oldu. Bugüne kadar genellikle yüzde 45-50 arasında kalan kadro değişimi bu seferki liste ile yaklaşık yüzde 65'lik değişimle AK Parti tarihinin en yüksek revizyonu olarak nitelendirildi.

MEVCUT VEKİLLERİN YÜZDE 66'SI LİSTE DIŞI KALDI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da uzun süredir vurgu yaptığı değişim mesajı ile 3 dönemlikler dâhil olmak üzere, partinin mevcut milletvekili kadrosunun yüzde 66'sı liste dışı kaldı. AK Parti'nin toplamda mevcut 285 milletvekilinden 181'i yeniden listeye alınmadı. Listelerde teşkilatlardan gelen isimlere ve gençlere ağırlık verildi, liste başlarına şehirleri sürükleyecek isimler yerleştirildi. AK Parti'ye bir anlamda 'Gençlik aşısı' yapıldı. Listenin en genci ise 19 yaşındaki üniversiteli oldu.

BİNALİ YILDIRIM DA LİSTE DIŞI KALAN İSİMLER ARASINDA
Yıllardır Erdoğan'la birlikte siyaset yapan ve bir bölümü de 5 dönemdir milletvekili olan isimler bu dönem Meclis'te olmayacak. Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Recep Akdağ, Mehdi Eker, Mustafa Şentop, Fikri Işık, Mustafa Elitaş, Ali İhsan Yavuz, Veysel Eroğlu, Yalçın Akdoğan, Nurettin Canikli, Cevdet Yılmaz, Mahir Ünal, İsmet Yılmaz, Hamza Dağ ve Bülent Turan liste dışı kalan isimler arasında. AK Parti'de 3 dönemdir milletvekilliği yapan bazı isimler ise, 25'inci dönem 'Yok hükmünde' sayıldığı için Erkan Kandemir, Ayşe Keşir, Leyla Şahin Usta, Çiğdem Karaaslan gibi bazı isimler kurala takılmamış oldular.